Aviser forlanger 370 mio. af Google for dybe links

En gruppe aviser forlanger mere end 370 millioner kroner i erstatning fra Google for at linke dybt til avisernes artikler fra Google News.

Artikel top billede

En gruppe af belgiske aviser forlanger godt 370 millioner kroner i erstatning af Google for at have linket dybt til de artikler, som de har publiceret på nettet fremfor at linke til avisernes forside.

De belgiske aviser – der er forenede i sammenslutningen Copiepresse – er især utilfredse med Google News, der systematisk via en søgefunktion viser oversigter over hundredetusindvis af artikler, som man kan gå til med direkte links.

Ifølge Bloomberg kommer erstatningskravet efter, at en belgisk domstol sidste år fastslog, at Google News ikke må linke dybt til belgiske avisers indhold uden tilladelse.

Google appellerede afgørelsen, selv om selskabet på daværende tidspunkt forhandlede med de belgiske aviser. Nu er forhandlingerne imidlertid brudt sammen.

”Ethvert forsøg på at nå en aftale mellem parterne er slået fejl,” siger Margaret Boribon, der står i spidsen for den belgiske sammenslutning, til Bloomberg.

Også herhjemme har der tidligere været ballade om dybe links til avisers indhold. Det skyldtes ikke mindst den omstridste sag om danske Newsbooster, som gik i krig mod Danske Dagblades forening, der dengang ikke ville have dybe links på dansk grund.

Sagen endte efter en langvarig dødskamp med at koste Newsbooster livet.

Også herhjemme har Danske Dagblades Forening kig på Google News og har været i diskussion med selskabet, der tidligere har haft kig på Danmark som muligt marked.

Til historien om de dybe links hører også, at Computerworld som det første medie i Danmark netop har åbnet for muligheden via dybe links at knytte tætte bånd til sociale medier.

Læs også it-advokat Martin von Haller Grønbæks syn på den belgiske Google News-sag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S