Pirat-kopiering rammer også open source-miljøet


Publiceret d. 25. juli 2008 kl. 07.31 | Antal kommentarer (22)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Propreitære software-selskaber, film-selskaber og musik-leverandørerne er ikke de eneste forretninger, der ikke bryder sig om, at pirater stjæler, kopierer eller videresælger deres produkter.

Det viser sig, at pirat-kopieret software også kan ramme open source-fællesskabet.

Det sker, fordi det også rammer producenter af open source-software, når forbrugerne anvender stjålet propreitær software.

Når det sker, mister open source-producenter nemlig en mulighed for at få placeret deres egen gratis software på de pågældende computer, der altså også kører på gratis - men altså stjålet - software.

Det mener Louis Suarez-Potts, community manager for Sun Micrososystems OpenOffice.org-projekt, i sit oplæg på O'Reilly Open Source-konferencen, USA.

"Piratvirksomhed skader open source, fordi open source netop beder folk om at give noget tilbage og beder dem om at donere kode. Men folk siger "hvorfor skal jeg hjælpe? Jeg har Microsoft Office helt gratis," sagde Louis Suarez-Potts.

Rammer innovationen
Rundt omkring i verden har mange regeringer efter hans mening erkendt, at piratvirksomhed er noget, der også rammer dem, fordi de pågældende landes borgere pludselig bliver forbrugere af stjålne produkter - også ikke aktive deltagere i open source-miljøet,, som kan hjælpe folk til at oparbejde teknologi-færdigheder, som hele arbejdsstyrker og lande kan få gavn af.

Ved at slå ned på pirat-virksomhed, kan lande overalt i verden begynde at se, at de gennem open source-udvikling kan hjælpe dem selv dramatisk ved at fremme innovation og kreativitet, ligesom de kan få jobvækst og stærkere økonomier, sagde han.

"Kina ønsker at få arbejdere, der kan netop dette og samtidig skabe og vedligeholde velfærd i stedet for bare sælge piratkopieret software, derikke forbedrer tilværelsen for landets befolgning," sagde Louis Suarez-Potts.

Andre lande som eksempelvis Indien er i gang med at opdage det samme, sagde han.

"De ser meget tydeligt, at de burde have deres egne intellektuelle øko-systemer. Kina er ved at tage open source til sig og spørger, hvordan landet kan arbejde sammen med de internationale fællesskaber. Det samme sker i Indien og Latinamerika," sagde han.




Kommentarer - Debatoversigt


Jeg holder med Kina (ihvertilfælde i denne sag)
22 indlæg

Den sproglige definition af at "stjæle"
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

User Provisioning: The Business Imperative - Udfordringerne for dem der styrer og understøtter...

Dynamisk "Business Service Management" kobler it-services sammen med virksomhedens målsætninger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.