Disse 19 firmaer støtter dotDK

19 firmaer bakker op omkring dotDK i kampen om administrationen af det danske internet. Støttelisten tæller flere private virksomheder samt dotDK's eget pr-firma og advokatkontor.

Artikel top billede

Udfordreren til administration af det danske internet, dotDK, har længe villet holde sine støtter væk fra offentlighedens søgelys, selvom flere af dem blev sikret i sommer.

Hemmelighedskræmmeriet skyldes, at foreningen siden overdragelsen af støtterne til IT- og Telestyrelsen for en måned siden været nervøs for, at den nuværende administrator DIFO/DK Hostmaster, ville manipulere de virksomheder, der bakkede op omkring dotDK til at trække støtteerklæringerne tilbage, så dotDK ville stå uden de påkrævede fire støtteforeninger fra internet-Danmark.

DotDK's talsmand, professor Kim Viborg Andersen fra CBS, sagde for to måneder siden til Computerworld, at foreningen også forventede angreb fra DIFO/DK Hostmaster. Hensigten med angrebene skulle være at så tvivl om støtternes indflydelse på det danske internet-samfund.

"Men det er jo ikke noget DIFO skal afgøre, det er helt op til IT- og Telestyrelsens at vurdere," lød det fra Kim Viborg Andersen i sommer.

Angrebet fra DIFO/DK Hostmasters formand, Mads Bryde Andersen, kom derfor også helt som forventet, da dotDK ikke ville offentliggøre sine støtter.

Listen lækket

DIFO/DK Hostmaster har nu via offentlighedslovens hjemmel om aktindsigt fået fat i de 19 selskaber, der støtter dotDK.

Listen med de 19 selskaber er derefter kommet i hænderne på Comon på trods af, at IT- og Telestyrelsen har nægtet pressen aktindsigt i støtteerklæringerne.

"Jeg kan ikke sige, hvem der har lækket listen, men nu er den jo kommet ud," siger Mads Bryde Andersen til Computerworld, efter DIFO-medlemmerne i sidste uge er blevet orienteret om, hvem dotDK-støtterne tæller.

Han ønsker ikke at kommentere på selve listen.

"Jeg mener, den taler for sig selv," lyder det fra Mads Bryde Andersen.

Indlemmer eget advokatfirma

I modsætning til DIFO-medlemmerne præger de private virksomheder listen.

På listen er der også blevet plads til dotDK-foreningens eget advokatfirma, Accura, og pr-firmaet Text 100, som dotDK har betalt for at køre kampagnekanonerne i stilling.

Derudover figurerer blandt andre det svenske selskab NameISP.com.

De 19 støtter er:

1. Foreningen af Danske Interaktive Medier - FDIM
2. Foreningen af Kommunale IT-chefer - KITA
3. DK Registrar
4. One.com
5. JH.net
6. ID-Com
7. Security6.net
8. NameISP.com
9. Gigahost
10. Foreningen af Danske Domæneregistranter
11. DTO (reklamebureau)
12. Danske Handicaporganisationer
13. Crossroads Copenhagen
14. Fullrate
15. Væksthus Hovedstadsregionen
16. Dansk Rejsebureau Forening
17. Accura Advokataktieselskab
18. Text 100 Denmark
19. Ascio

Undervejs i processen har fagforeningen HK og virksomheden Danish Biometrics trukket sin opbakning til dotDK tilbage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job