DotDK stikker DK Hostmaster en juridisk blodtud

DIFO fortolker reglerne forkert, når de afskriver hovedparten af dotDK-støtteerklæringerne, lyder det fra dotDK-advokaten.

Artikel top billede

Ikke overraskende giver domæneforeningen dotDK ikke meget for den kritik, som DIFO har trukket den igennem med sine bemærkninger til sammensætningen af dotDK's støtteerklæringer.

Blandt andet anklager den nuværende administrator af det danske .dk-domæne, DIFO, udfordreren dotDK for overvejende at samle støtte hos virksomheder, der udelukkende er med for at hytte sit eget skind.

Med henvisning til domæneloven beder DIFO IT- og Telestyrelsen om at se bort fra virksomhedernes støtteerklæringer.

Anklagen er forkert ifølge advokat René Thornfeldt fra dotDK-støtten Accura, der også er rådgivere for dotDKs tekniske bagland Afilias.

"Virksomheder er omfattet af organisationsdefinitionen i udbudsmaterialet fra IT- og Telestyrelsen. Det står sort på hvidt, så enhver kan læse det," forklarer René Thornfeldt.

Helt præcist står der i IT- og Telestyrelsens udbudsmateriale: "Ved "organisation" forstås enhver retlig enhed, herunder selskaber, virksomhed, foreninger eller lignende."

Nej, nej og atter nej

I sine bemærkninger fraskriver DIFO på den konto 16 ud af 25 støtteerklæringer, der ellers ville lune godt i dotDK-regnskabet.

Det skyldes, at dotDK som minimum skal mønstre såkaldt bred støtte fra det danske internetsamfund, hvor foreningen skal fremvise fire støtter fra de tre segmenter "professionelle brugere," "private brugere," og "internetbranchen."

Trods dotDKs juridiske genmæle har organisationens støtter mødt undren i det politiske miljø på Christiansborg, på Computerworlds debatforum og på Facebook, hvor DIFO har samlet næsten 3.000 støtter mod dotDKs lidt over 100 støtter.

IT- og Telestyrelsen vil formentlig i denne måned afgøre, hvem der skal administrere det danske internet fra den 1. februar.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse