Foto: Mikael Rieck.

Velkommen til Windows Wonderland

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 21. november 2008 kl. 14.00
 
ANNONCE:
 

MS_Jeanett Haller3.jpg topfoto
Gitte Caspari (tv.) og Jeanett Heller mødes en gang om måneden med deres nærmeste chef, Christian Ringheim, for at briefe ham om de marketingsaktiviteter, de har sat i gang for at nå deres mål.

MS_Microsoft2.jpg topfoto Mo Talib
"Du skal selv være primus motor. Der står ikke nogen ved siden af og holder dig i hånden," lyder det fra 33-årige Mo Talib.

MS_Per fra Microsoft6.jpg topfoto
Per Christensen med det sigende kaldenavn PC underviser med passion.

MS_Dorethe2.jpg topfoto
"Jeg skal huske mig selv på, at det kun er et arbejde af og til," fortæller proces-konsulent Dorethe Elm Jørgensen.

Alle fotos: Mikael Rieck.


 
 
Han går ind gennem døren til Philips Arena, Atlanta, USA. Det første, der rammer ham, er kæmpehallens aircondition. Udenfor er det varmt, det er højsommer. Indenfor er der rigtigt koldt - også her om morgenen. Kulden kommer i bølger.

33-årige Mo Talib er halvtræt, godt fyldt op med indtryk og viden efter fire dages "Microsoft Global Exchange 2008" - et gigantisk og sagnomspundet årligt kick off for 13.000 ansatte fra hele verden.

Mo Talib har glædet sig, for alle i virksomheden taler om "Exchange", og han er af sted med sine nye kolleger. Han har kun været ansat i Consumer Online International i to måneder.

Klokken er omkring ni, folk står som sild i en tønde og bevæger sig langsomt gennem hallen. Følger bare strømmen ind i gange, ned ad trapper og så ud i den store sal, hvor der normalt bliver spillet NBA-basketball. I loftet hænger kæmpestore skærme, som viser det, der foregår på den enorme hovedscene.

Tonerne fra et rockband blæser ud fra højttalerne. Bandet står på en mindre scene i salens højre side. Mo og hans danske kolleger finder deres pladser på gulvet foran scenen. Over dem, til siderne, alle steder er der sæder fyldt med Microsoft-ansatte.

"Oh my God, hvad sker der her," tænker han, mens en af forsangerne, en kvinde i leopard-top, skråler alt, hvad hun kan. Bare lysshowet er nærmest en koncert-oplevelse i sig selv. Bare sikkerhedstjekket udenfor er til at falde i svime over. Bare gospel-koret på otte mand, der sang "Good Morning, Good Morning", da han var på vej til morgenmad. Bare koncernchef Steve Ballmer, der råbte "I love you. I hope you know it." Var det i går? I forgårs? Dagen før?

"Det her er for vildt. Det her er simpelthen for vildt", tænker Mo Talib.

Han føler sig blown away. Griner for sig selv, for det er så amerikansk, som noget kan blive. Det er ud over alle grænser for, hvad et show kan være, hvad en virksomhed kan være, hvad en topchef kan være.

Men chokket har fortaget sig i løbet af de første dage, og nu må han overgive sig.

Dels fordi han føler, at denne her fest er en fejring af ham som tak for, at han gider yde sit bedste i hverdagen. Og dels fordi signalet er så klart rettet mod hans hverdag: "Lad os dog have det sjovt samtidig med, at vi laver business".

Danmarks bedste igen
Selv om der på alle måder er langt fra Atlanta i USA, til Tuborg Havn i Hellerup lige nord for København, hvor Microsoft i Danmark holder til, kunne "sjov samtidig med, at vi laver business" godt være mottoet for Microsofts danske datterselskab.

I hvert fald hvis man skal tro Mo Talib og hans kolleger, der netop har været med til at kåre virksomheden til Danmarks bedste it-arbejdsplads.

Det er en kåring, som nærmest har et rutinepræget skær over sig, finder vi ud af, da vi træder ind i receptionen på 4. sal hos Microsofts salgsafdeling.

På vægge og søjler over for den lille receptionsdisk hænger en række diplomer blandt andet fra 2006 og 2007, hvor Microsoft ikke bare var Danmarks bedste it-arbejdsplads, men slet og ret Danmarks bedste arbejdsplads.

"Microsoft kan to ting. Selskabet har de rigtige politikker på personaleområdet, som fungerer og er udbredt i alle kroge af virksomheden, og så har Microsoft en høj medarbejdertilfredshed.

Selv om mange virksomheder har det første, har de ikke nødvendigvis det andet. Det har man hos Microsoft," siger Kim Møller, administrerende direktør i Great Place To Work Institute, som står bag den årligt tilbagevendende "bedste-arbejdsplads-konkurrence" i både Danmark og en række andre europæiske lande.

"Microsoft har taget det gode fra USA og så givet det en dansk drejning. Amerikanerne har gode traditioner for mangfoldighed på arbejdspladsen og har faktisk også været foran i diskussionen om såkaldt work-life balance, altså balancen mellem privatliv og arbejdsliv.

Oven i det kommer så den mere danske tilgang til medarbejderinvolvering og medarbejdernes individuelle ansvar, hvor Microsoft i Danmark er rigtigt stærk," siger han.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3 4 5 6 7 8




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (10) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

Oracle WebLogic Suite 11g er en ny, væsentlig udgivelse af den kerneinfrastruktur, der...