Skolestyrelsen vil gå Cowi grundigt efter i sømmene

Skolestyrelsen har endnu ikke betalt en million kroner til COWI, fordi man vil tjekke, om COWI har leveret det, de skal.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Cowi bliver tjekket efter i sømmene efter, at selskabet har leveret en række tests til skolestyrelsen. I skolestyrelsen vil man ikke frigive penge til Cowi, før man har sikret sig, at de leverede tests svarer til forventningerne.

"Vi gør bare det som enhver anden fornuftig kunde ville gøre, nemlig at se om vi får det aftalte produkt," siger Martin Isenbecker, direktør for skolestyrelsen.

Ud over de leverede tests skal man også tjekke op på, om systemet kører som forventet. Derfor har man valgt at lade være med at betale penge til Cowi før det ligger fast..

Rammeaftalen mellem Cowi og skolestyrelsen beløber sig op på 55 millioner kroner.

"Rammeaftalen med skolestyrelsen udløber 1. august 2009," siger Søren Adamsen, afdelingsleder i Cowi.

Martin Isenbecker forklarer dog, at rammeaftalen bliver forlænget med et år.

"Cowi skal være med til at vedligeholde driften af systemerne et år efter den oprindelige rammeaftales udløb. Derefter skal vi til at forhandle om en forlængelse af kontrakten," siger Martin Isenbecker.

For driften mellem 2009 og 2010 får Cowi fem millioner kroner.

Der har tidligere været kontrovers omkring de nationale tests i folkeskolen.

Den endelige test, der skal klarlægge, om Cowi har leveret systemerne som aftalt, forventes at foreligge inden sommerferien i år.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S