Xerox udskifter dansk distributør - igen

Xerox skifter endnu engang sin danske distributør ud. Ny distributør er bedst til logistik og rådgivning, lyder vurderingen.

Artikel top billede

Forhandlere, der skal have fat i Xerox-udstyr, skal fra i dag have fat i Tech Data, der overtager distributionen af alle Xerox' produkter i hele Norden.

Det sker blot to år efter, at Xerox senest skiftede distributør. Det skete i 2007, hvor Xerox tog Ingram Micro ind som dansk distributør.

Ingram Micro blev for nylig opkøbt af konkurrenten Actebis, hvilket bringer en ny storspiller ind på det omskiftelige og voldsomt konkurrence-prægede distributør-marked.

Hos Xerox peger salgsdirektør, Jim Pedersen, på, at skiftet fra Ingram Micro til Tech Data ikke mindst skyldes et ønske om en samlet nordisk distributør.

Tech Data har således hovedlager i Sverige, men der i Danmark vil komme såkaldt buffer-lager.

Han peger på, at hovedårsagerne til, at Xerox udskifter distributøren er logistik - altså lagerbeholdning, opfølgning hos forhandlerne, føling med markedet og lignende - samt den såkaldt kompetence-givende del, hvor det handler om distributørens evne til at rådgive kunderne.

"Her er Tech Data lige nu det bedste bud for os, mens de øvrige distributører har deres styrker andre steder," siger Jim Pedersen.

Mere end 100 millioner kroner

Jim Pedersen vurderer, at Xerox-delen står for en årlig omsætning "på den rigtige side af 100 millioner kroner" for distributøren. Der er med andre ord tale om en aftale af pæn størrelse.

Han peger på, at optimering af forretnings-processerne for tiden er uhyre vigtig i kampen om de for distributørerne ret små indtjenings-marginaler.

"Proces-optimering er noget, som vi vil komme til at se meget mere til," siger han.

Da Xerox for to år siden skiftede distributør til Ingram Micro skete det, fordi selskabets hidtidige distributør, Scribona, lukkede i Danmark.

"Dengang var Ingram Micro det oplagte valg for os. Men både producenter, markeder og distributører forandrer sig, og det bedste dengang, er jo ikke nødvendigvis det bedste i dag," siger han.

Tech Data har tidligere været distributør for Xerox. Den aftale sluttede imidlertid i 2006, hvor Tech Data fastslog, at det ikke havde været en god forretning at være distributør af Xerox' produkter.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job