Et kig tilbage: 40 år med de store styresystemer


Publiceret d. 29. maj 2009 kl. 15.58 | Antal kommentarer (9)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Læs også 10 operativsystemer der formede it-verdenen

Næh, hold da op! Der er nok én, der er kommet lidt op i årene efterhånden. Tillykke med 40 års fødselsdagen, Unix - du ser jo stadig godt ud.

Ja, du var jo ikke ligefrem det allerførste styresystem, men det lykkedes dig alligevel at kæmpe dig vej fra minicomputerne over mikrocomputerne og til de personlige computere. Og du fik fans, hvor end du slog dig ned. Hvor mange andre styresystemer kan prale med det?

Lad os i denne anledning kaste et blik på de største milepæle i styresystemernes historie. Vi begynder med Unix' fødsel:

1969
Unix kom til verden på en tiloversbleven DEC PDP-7 hos AT&T Bell labs.

Da AT&T besluttede sig for at stoppe brugen af Multics (Multiplexed Information and Computing Service)-styresystemet på firmaets minicomputere, satte Ken Thompson og Dennis Ritchie sig til at flikke et styresystem sammen, så de kunne fortsætte med at spille det rumrejse-spil, som Thompson havde udviklet.

En vittig kollega gav det et navn, der mindede om Multics - nemlig Unics (Uniplexed Information and Computing Service), og det skulle senere blive til UNIX (eller Unix).

1976
Firmaet Intergalactic Digital Researchs utraditionelle begavelse Gary Kindall skabte CP/M, som er et styresystem til de simple mikrocomputere.

Det skulle i to årtier blive modellen for kommandolinje-baserede DOS-varianter.

1977
Faderen til open source bliver født, da Computer Systems Research Group på universitetet Berkeley frigav en variant af Unix under navnet 'The Berkeley Software Distribution'.

BSD skulle komme til at ligge til grund for flere kommercielle styresystemer til mikrocomputere - og til at udgøre kernen i mindst ét af de største kommercielle styresystemer, Mac OS X.

Tandy/Radio Shack introducerede en serie billige hjemmecomputere og et familievenligt styresystem ved navn TRS-DOS, der blandt andet indeholdte den berømte KILL-funktion. Andre virksomheder erstattede den med den mindre drabelige DEL (for 'delete)-kommando.

1978
Apple DOS 3.1 kom til verden og kom til at styre Apple II-serien de næste fem år.

Tilbage til 10 operativsystemer der formede it-verdenen

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3 4






Kommentarer - Debatoversigt


Og de glemte?
3 indlæg

Kommentar til NT
1 indlæg

Diverse rettelser
3 indlæg

Win98 -> WinME -> WinXP
1 indlæg

Ingen af de ti nævnte var nyskabende.
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Oracle Database 11g R2 udgør grundlaget, der gør det muligt for dig at yde en bedre service,...

Læs i dette white paper, hvordan du udvikler mere intelligente produkter ved at bruge værktøjer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.