Skal danske internetudbydere bekæmpe botnet?

Op i mod 100.000 danske computere er inficeret med skadelig kode. Internetudbyderne bør spille en mere aktiv rolle i bekæmpelsen, mener sikkerhedsekspert Peter Kruse.

Artikel top billede

(Foto: Sladjan Lukic/gratis /)

Læs også: Bekæmpelse af botnet er en hårfin balancegang

De danske internetudbydere kan være et effektivt våben i bekæmpelsen af botnet ved for eksempel at spærre for de servere, som zombie-pc'erne kommunikerer med i et botnet.

Op imod 100.000 danske netbrugere har nemlig computere, der er inficeret med skadelig kode, som gør, at de for eksempel kan fungere som zombier og indgå i botnet.

Den australske The Internet Industry Association (IIA), der organiserer internetudbyderne, har netop foreslået, at udbyderne i langt højere grad skal skride ind, hvis kunders computere er inficeret med malware.

Det skal i sidste ende medføre, at forbindelsen bliver afbrudt, hvis kunden ikke reagerer på råd om at fjerne den ondsindede software.

Og det er en god idé, mener sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS.

"Jeg tror, at vi er tvunget til at bevæge os fremad, hvis vi skal have en chance for at bekrige de it-kriminelle, som har fokus på blandt andet at bruge almindelige maskiner til botnet. Det er i virkeligheden 'the last frontier' i denne krig, hvor vi har en mulighed for at slå de kriminelle - ved at bekrige dem på ISP-niveau."

Lister over farlige domæner

Peter Kruse vurderer, at vi i Danmark har et sted imellem 90.000 og 100.000 aktive zombier.

Han mener derfor, at man skal gøre, som man for eksempel har gjort i Holland, nemlig at udarbejde lister over domæner, som man ved kun er oprettet med det eneste formål at kontrollere inficerede maskiner i et botnet.

"Hvis man har sådan en liste, så vil man kunne skille det ud, så man er i stand til bedre at se, hvor de her bots er. Hvorfor ikke bare bandlyse domænet, så der ikke er nogen, der kan nå det. Der er ingen, der har gavn af det," siger Peter Kruse fra CSIS.

Med et botnet kan de it-kriminelle blandt andet anvende de inficerede computere til et DDoS-angreb - Distributed Denial of Service - hvor de bruges til at sende så massive mængder trafik til en udvalgt internetserver, at den går ned.

Sikkerheds-kampen ind i ny fase

I juli måned var et sådan angreb årsag til, at hjemmesider i USA og Sydkorea gik ned.

I USA gik det blandt andet ud over finansministeriet, Secret Service, Det Hvide Hus, forsvarsministeriet, New York Stock Exchange og Nasdaq.

Det er netop på grund af den slags angreb, at vi nu bliver nødt til at inddrage internetudbyderne i kampen, mener Peter Kruse.

"Jeg tror, at vi er nødt til at anerkende, at kampen er gået ind i en ny fase, og at vi derfor er nødt til at udkæmpe kampen på flere fronter og ikke kun på anti-virus, som vi kan se på meget af den kode, der strømmer ind hver eneste dag."

Læs også: Bekæmpelse af botnet er en hårfin balancegang

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

EXCHANGE Driftskonsulenter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S