Stem elektronisk til kommunalvalget HER


Publiceret d. 17. november 2009 kl. 09.42 | Antal kommentarer (18)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Ja, det ER for godt til at være sandt.

Hvordan kunne du dog tro, at det i Danmark i år 2009 er muligt at afgive sin stemme elektronisk på nettet?

Vores it-minister fremhæver ofte, at vi er verdens førende it-nation.

Og man kan da også med en digital signatur fra det offentlige gøre en lang række ting på nettet ligefra at tjekke sin egen lægejournal til sine skatteoplysninger.

Tilmed er det private erhvervsliv så langt fremme i it-skoene, at vi kan overføre millioner af kroner via vores netbank.

Men afgive sin stemme til kommunalvalget og regionsvalget på nettet - nej, det går virkelig ikke.

Start din CO2-forurenende bil
Debatten er jævnligt oppe at vende. Også op til dette valg, men elektroniske valg bliver tilsyneladende ikke til noget foreløbig.

Under alle omstændigheder slipper du i dag ikke for at starte din CO2-forurenende bil og køre ned til valgstedet.

Du slipper heller ikke for at sætte ét kryds på en op imod en halv meter lang papir-valgseddel (og brug for guds skyld ikke papiret til at tegne en lille tegning for at udnytte regnskoven mere nyttigt, for så kendes din stemme ugyldig).

Måske har jeg overset, hvorfor Danmark ikke kan magte denne it-opgave, når lande som Estland kan?

Estland er e-demokratisk overmand
Spiller de stolte danske demokratiske traditioner ind? Jævnfør en forstokket opfattelse af, at et kryds er et kryds på papir.

Eller kan Estland noget teknisk, som vi ikke kan i Danmark, sådan som vi har indrettet vores cpr-systemer med videre?

Argumentet bliver ofte luftet om, at man ikke skal kunne påvirkes eller tvinges, når man afgiver sin stemme. Derfor skal vi stå i en stemmeboks alene.

Men gælder den samme bekymring ikke, når vi bruger vores netbank?

Køen fjernes
I går kunne Berlingske Tidende skrive, at flere kommuner indfører en såkaldt stemmeautomat, hvor man kan trække sin stemmeseddel.

Det er vel et skridt i den rigtige retning.

Men tænk engang, hvis der en dag kom handling bag de mange skåltaler om, hvor vigtigt det er, at få de unge sofavælgere aktiveret.

Gad vide hvordan sammensætningen i byrådene, regionsrådene og Folketinget en dag vil blive, når man i artikler som denne på Computerworld.dk kan linke til noget så moderne som en valgside på nettet.

Eller når dating.dk, Arto.dk eller andre sites med unge brugere kan linke til den vigtige begivenhed og pligt, det er, at sætte sit kryds.

Godt papir-valg.

Læs mere:
Kommunal- og regionsvalg 2009 set med it-øjne




Kommentarer - Debatoversigt


Trist
1 indlæg

Nemt at pegefingre
1 indlæg

Teknisk meget svært
2 indlæg

Nej, nej, NEJ til valg på nettet!
5 indlæg

Du mener
1 indlæg

Hop på cyklen og stem
1 indlæg

PHISHING
1 indlæg

Valg og CO2
1 indlæg

http://itpolicy.princeton.edu/voting/
1 indlæg

Papir for altid?
4 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Få i denne Computerworld Guide fra februar 2011 indsigt i kommunernes erfaringer og fremskridt...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.