Er Dansk Bredbånd dømt inde eller ude?

15 allierede elselskaber meldte for nylig, at deres fibernet fremover bliver lukket land for fremmede udbydere. Dansk Bredbånd fortsætter dog ufortrødent i deres net.

Artikel top billede

Foto: Dansk Bredbånd.

De 15 elselskaber, der for nylig allierede sig, lukker deres net for fremmede tjenesteudbydere. Kun deres egen udbyder får plads i nettet.

Sådan var beskeden fra alliancens talsmand, Kim Frimer.

"De kan køre det, indtil vores kontrakter med dem udløber, men så er det ovre," fortalte han om de eksisterende udbydere i nettet.

En af de udbydere er Dansk Bredbånd, som dermed ser ud til at miste en stor del af sin kundebase. Firmaet leverer fiberydelser i flere af alliance-parternes net.

Men virksomhedens bestyrelsesformand, Svenn Dam, mener, at tjenesteudbyderen kan fortsætte med at levere ydelser i hovedparten af de net, hvor selskabet allerede er inde, lød det fra ham 2. december.

Og i dag fortæller han, at selskabet stadig ikke er blevet mødt med krav om at forlade nettet.

"Vi har en aftale, og den forholder vi os til. Og det, vi har hørt fra dem, vi har aftaler med, er, at de respekterer vores aftaler," fortæller Svenn Dam til Computerworld.

Svenn Dam ønsker ikke at fortælle, hvor lang tid aftalerne i de enkelte net løber, men det er i de fleste tilfælde så langt ud i fremtiden, som han kan se, har han tidligere fortalt.

Leverer i flere net

Dansk Bredbånd leverer blandt andet fiberydelser i de fibernet, som elselskaberne HEF, SEAS-NVE og Energi Fyn har gravet ned.

Energi Fyns bredbåndsdirektør, Carsten Hansen, fortæller, at selskabet ikke har opsagt kontrakten på nuværende tidspunkt med Dansk Bredbånd.

"Vi har kontrakt med Dansk Bredbånd, og så længe vi har den kontrakt, så kører vi selvfølgelig videre," fortæller han.

Og Dansk Bredbånd vil helt sikkert også et stykke tid fremover være i nettet.

"Der er en længere opsigelsesfrist i kontrakterne, men du får mig ikke til at sige hvor lang. Det er en kontrakt, vi har mellem Dansk Bredbånd og os," siger Carsten Hansen.

Han vil ikke stille nogen garantier for, om Dansk Bredbånd bliver eller forlader nettet.

"Det må konkurrencesituationen jo afgøre til den tid," siger han.

Ønsker Dansk Bredbånd med i alliancen

SEAS-NVE ønsker heller ikke at sige, at Dansk Bredbånd skal forlade elselskabets netværk. I stedet understreger forretningschef Mark Fabricius Bennet fra SEAS-NVE's fiberafdeling, at selskabet respekterer kontraken.

"Det gør vi helt generelt, men kontrakter er jo til for at blive genforhandlet," siger Mark Fabricius Bennet.

Han så dog gerne, at Dansk Bredbånd blev en del af alliancen.

"Vi er meget opsatte på at få Dansk Bredbånd med i den her fusion," siger Mark Fabricius Bennet.

Computerworld har også kontaktet direktør Jan Ravn fra HEF. Han ønsker ikke at udtale sig om sagen, men i stedet henviser han til Kim Frimer, der er talsmand for elselskabernes alliance.

Og Kim Frimer har altså tidligere udtalt, at Dansk Bredbånd kører på lånt tid i de allierede elselskabers fibernet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly