Foto: Rafael Prust.

Landsformand revser fiberbranche i antenne-sag


Publiceret d. 11. februar 2010 kl. 09.36 | Antal kommentarer (17)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Poul Juul
Poul Juul, Landsformand, Forenede Danske Antenneanlæg (FDA):

"FDA's principielle holdning er, at vi ikke har brug for, at der er nogen bindinger bortset fra områder, hvor der er forsyningspligt."

Morten Baadsgaard Trolle
Morten Baadsgaard Trolle, Chefkonsulent, Dansk Energi:

"Vi hører fra vores medlemmer, at de oplever betragtelig lavere tilslutninger til fibernettet i de områder, hvor folk er medlem af en antenneforening, end andre steder."

Tilslutningspligten
Kontrakt dokument pen papir aftale topfoto
I nogle boligområder, hvor der er en antenneforening, er beboere forpligtet til at betale et beløb til den lokale antenneforening, som til gengæld lader betaleren koble sig til tv-nettet.

Læs mere:
Venstre vil afskaffe det tvungne antennebidrag

Dit tvungne antennebidrag kan snart være fortid

 
 
Det skal være slut med den tilslutningspligt, der er i flere danske antenneforeninger.

Højhastighedskomiteen mener, at det strider imod en markedsbaseret udvikling, mens Venstre teleordfører, Torsten Schack Pedersen, vurderer, at tiden er løbet fra tilslutningspligten.

Landsformanden for Forenede Danske Antenneanlæg (FDA), Poul Juul, mener dog, at det er at skyde gråspurve med kanoner, når Højhastighedskomiteen samt Torsten Schack Pedersen problematiserer den tilslutningspligt, der er i nogle antenneforeninger.

"Det der er noget ubetydningsfuldt gas, som fiberselskaberne og Dansk Energi har lokket komiteen og andre med på," siger Poul Juul.

Den udmelding afviser formand Erik Bonnerup fra Højhastighedskomiteen.

"Jeg vil med stor sindsro sige, at medlemmerne af komiteen ikke lader sig påvirke af sådan noget," siger han og tilføjer, at en eventuel uenighed i komiteen om emnet ville have udløst en mindretalsudtalelse.

Poul Juul fastholder dog, at problemet er minimalt, men at fiberbranchen blæser det op.

"Det er fuldstændig uden betydning kvantitativt. Det er ganske få steder, at det findes, men fiberselskaberne har sagt 'uha, her er en forhindring, og den må vi have fjernet'," siger landsformand Poul Juul fra FDA, der repræsenterer 326 antenneforeninger, som har omkring 320.000 tilslutninger.

Dansk Energi: Reelt problem
Ifølge Dansk Energi, der repræsenterer el- og fiberselskaberne, udgør tilslutningspligten et reelt problem for de virksomheder, som ønsker at levere bredbånd og tv i de områder, hvor der er tilslutningspligt.

"Vi hører fra vores medlemmer, at de oplever betragtelig lavere tilslutninger til fibernettet i de områder, hvor folk er medlem af en antenneforening, end andre steder. Det er særligt i områder, hvor antenneforeningerne er, at det er svært at få løsrevet eller flyttet kunder," siger chefkonsulent Morten Baadsgaard Trolle fra Dansk Energi.

Der er dog en ganske enkel årsag til, at fiberselskaberne ikke får tilslutninger i de områder, mener Poul Juul:

"Sagen er den, at fiberselskaberne ikke er konkurrencedygtige på forsyning, men de går og bilder folk en masse sludder ind," siger FDA's landsformand.

Konkurrenceforholdene kan spille ind, erkender Morten Baadsgaard Trolle fra Dansk Energi.

"Det skal heller ikke være nogen hemmelighed, at der er nogle antenneforeninger, der har ganske attraktive priser for kunderne. I nogle tilfælde har fiberselskaberne ikke priser, der kan matche antenneforeningernes," siger han.

Frit telemarked
Diskussionen bør dog dreje sig om det helt principielle i, at folk nogle steder er forpligtet til at binde sig til en antenneforening, fremhæver Morten Baadsgaard Trolle.

"Generelt er det altid uheldigt, hvis der skulle være et meget stort antal kunder, som er tvunget til at vælge én bestemt løsning fra én bestemt leverandør, nu når vi har et frit og liberaliseret telemarked." siger Morten Baadsgaard Trolle.

Poul Juul fra FDA vurderer, at problemet er minimalt i omfang, men det er Morten Baadsgaard Trolle uenig i.

"Der er tale om adskillige 100.000 husstande, som er medlemmer af en antenneforening, og som har et tvunget tilhørsforhold til antenneforeningen," siger Morten Baadsgaard Trolle.

Chefkonsulenten fra Dansk Energi pointerer videre, at incitamentet til at vælge en anden udbyder formindskes, hvis forbrugeren er tvunget til at betale et fast grundbeløb til en antenneforening.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Antenne foreninger
1 indlæg

Enighed
1 indlæg

ENDELIG
8 indlæg

Der trænger vist til lidt konkurrence
2 indlæg

OT - Webdesign
2 indlæg

Antenneforeninger forhindrer konkurrence
1 indlæg

Bundløst kar
1 indlæg

Gid vi kunne å de samme regle på strøm
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
Nokia Siemens Networks expects five billion people to be connected to the web and a 100-fold...

Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.