Her er it-chefens fem største webtrusler

Nye trusler dukker konstant op på nettet, og det er ikke længere nok bare at have styr på sin antivirus. Læs om fem aktuelle trusler, og hvad du skal gøre for at holde dem uden for firmaets firewall.

Artikel top billede

Antivirus-beskyttelse. Tjek.

Spamfilter aktiveret. Tjek.

URL-filtrering. Tjek.

Tjek på sikkerheden er blevet en langt større del af dagligdagen for landets it-chefer. Men ovenstående overfladiske gennemgang af virksomhedens it-sikkerhedsprocedurer hører til en svunden tid.

For mens antallet at mennesker på nettet nærmer sig de to milliarder, bevæger flere og flere skumle personer sig ind på world wide web for at få fingrene i andre menneskers formuer.

Og der er ingen grænser for kreativiteten med hensyn til at stjæle, snyde og fraliste folk deres penge, identitet eller adgang til hjemme-pc'en og måske ligefrem tiltuske sig adgang bag virksomhedernes firewalls, hvor sikkerhedsopdateringer fra eksempelvis Microsoft, Adobe og Apple er et absolut minimumskrav.

Derfor har Computerworld bedt sikkerhedsfirmaet Symantec om at opremse de mest kritiske og aktuelle it-sikkerhedsproblemer fra nettet, som enhver virksomhed bør tage stilling til.

It-sikkerhedsekspert Ken Willén fra Symantec peger på, at der udover de "gamle" trusler er fem nye sikkerhedsproblemer, som en it-chef bør tage højde for, når medarbejderne bliver sluppet løs med digitale apparater som pc'er og mobiltelefoner.

Det drejer sig om følgende fem problemstillinger:

1. Hackede hjemmesider er dit problem

2. Hvem er dine Facebook-fjender?

3. Pas på mobilen

4. Jordskælvet i Haiti lokker dig i fedtefadet

5. Designer-virus går direkte efter din virksomhed

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Jyske Bank

    Graduate, Forretningsudvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job