5. Designer-virus går direkte efter din virksomhed

Artikel top billede

Tilbage til hovedartiklen

Siden den legendariske og berygtede 'I Love You'-virus snoede sig på nettet for 10 år siden, er der sket meget med virus-udviklingen i de it-kriminelles værksteder.

Sikkerhedsekspert Ken Willén fra Symantec oplyser, at sikkerhedsfirmaet har opgjort, at de 1,8 millioner forskellige nye vira, der blev opsnappet alene i 2008 svarer til det samlede antal vira i perioden mellem 1983 og 2007.

Den besynderlige udvikling skyldes én ting: At de it-kriminelle i langt højere grad arbejder på at designe specifikke vira, der ikke er kendt af anti-virusprogrammerne på forhånd. Derved har de lettere ved at tiltuske sig adgang til helt specifikke virksomheder, som de kriminelle har for øje, fordi anti-virusprogrammerne så at sige er sat ud af spil.

"Som it-kriminel tjener man ingen penge ved at sende en virus bredt ud. Men hvis man kan slippe målrettet gennem sikkerhedshegnet i en virksomhed, så er der derimod mulighed for at opsnappe forretningshemmeligheder, indsamle netbank-nøgler og passwords," forklarer Ken Willén.

Han forklarer, at designer-vira virker ved, at de it-kriminelle sender en mail - ofte i form af en vittighed - til de ansatte i den udsete virksomhed. I mailen vil der være en lille kodestump, der bliver aktiveret, hvis den ansatte eksempelvis klikker på et link i vittighedsmailen.

Kodestumpen installerer en downloader, der i lighed med andre webtrusler siden automatisk kan hente den reelt ondsindede kode fra nettet.

"Når/hvis it-sikkerhedsfolkene i virksomheden så opdager den ondsindede kode, vil downloader-programmet bare blive sat til at hente mere malware på nettet, indtil selve downloaderen bliver fjernet," forklarer Ken Willén, som understreger, at denne type angreb er meget "stille" angreb.

Han anbefaler en sikkerhedsklient, der udover at indeholde traditionel anti-virus, også indeholder personlig firewall, hostbaseret intrusion detection, applikationsbeskyttelse (kontrol af hvilke programmer, der må køre på en maskine og hvilke programmer, der må skrive i Windows-kataloget og registreringsdatabasen) samt adfærdskontrol og undervisning af medarbejderne.

Tilbage til hovedartiklen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice