SF: Lene E. på vej med omstridt anti-pirataftale


Publiceret d. 18. marts 2010 kl. 10.59 | Antal kommentarer (16)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Fakta om ACTA
International handelsaftale, som blandt andet forhandles mellem EU, USA, Japan og Canada.

ACTA-aftalen skal være med til at bekæmpe piratkopiering og kopivarer på globalt plan.

Læs mere om ACTA

Se hvad aftalen skal indeholde:

Tiltag online og Efterforskning

 
 
Fredag vil udenrigsminister Lene Espersen (K) efter alt at dømme bede Folketinget om mandat til at forhandle den omstridte internationale antipirat-aftale, ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) hjem.

Det vurderer Hanne Agersnap, der er medlem af Europaudvalget for Socialistisk Folkeparti.

Ministerens ønske om at få et mandat til at underskrive en kommende aftale vil ifølge Hanne Agersnap formentlig finde sted ved den åbne del af et møde i Europaudvalget fredag.

Det foregår kort efter, at Lene Espersen har været i lukket samråd hos Europaudvalget, hvor hun skal gøre rede for Danmarks manglende fleksibilitet i forhold til åbenhed omkring den omstridte ACTA-aftale.

ACTA-aftalen frygtes at kunne sætte almen retspraksis ud af spillet, og at lade det vil være op til den enkelte internetkunde at bevise sin uskyld i forhold til piratkopiering på nettet.

Samtidig er målet, at internetudbydere skal have ansvar for kundernes brug, så de skal tvinges til at gribe ind, hvis kunderne bryder ophavsretsloven.

En metode, der har klare ligheder med den omdiskuterede three-strikes model fra den europæiske telekom-pakke.

Hvad vil hun have lov til?
Spørgsmålet er imidlertid præcis hvad, Lene Espersen vil spørge om mandat til, i forhold til ACTA, forklarer Hanne Agersnap.

SF-politikeren peger dog på, at regeringen i et notat til mødet, (side 17) giver et fingerpeg om, hvad det er, regeringen vil have lov til at gennemføre på landets vegne i forhold til en endelig ACTA-aftale.

Det er nemlig sædvanligvis afsnittet "regeringens foreløbige generelle holdning" i disse samlenotater, der danner grundlaget for regerings ønske om mandat, forklarer hun.

Her fremgår det, at "Danmark arbejder for en traktat med et højt niveau af håndhævelse af immaterielle rettigheder. Udgangspunktet for dansk holdning under forhandlingerne er udbredelse af EU-acquis på de områder, hvor et sådant eksisterer, til ACTA-partnerne. Herudover tages udgangspunkt i gældende danske retsregler, der må anses for at være strengere end gennemsnittet indenfor og udenfor EU. Det er samtidig den danske holdning, at indholdet af en sådan aftale skal iagttage de særlige forhold, som gør sig gældende i udviklingslandene."

Hanne Agersnap mener, at man kan sammenfatte et rimeligt billede af, hvad Lene Espersen vil bede om mandat til, hvis man sammenholder dette afsnit med, hvad udenrigsministeriet i samme dokument (side 17)fortæller om baggrunden for ACTA-forhandlingerne:

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Mandat
1 indlæg

hmm det værste
1 indlæg

Borgerrettigheder
1 indlæg

Tænk
1 indlæg

God artikel
5 indlæg

DMCA i Danmark uden lovændringer??
1 indlæg

ude af proportioner
6 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.