Pirateri skyder EU-forhandlinger i sænk

En reform af den europæiske telelovgivning hænger pludselig i en tynd tråd, fordi EU-parlamentarikerne bringer piratkopiering ind i forhandlingerne.

Artikel top billede

EU's telekommissær, Viviane Reding, kan få svært ved at få gennemtrumfet en reform af den europæiske telelovgivning.

Er det en menneskerettighed at have adgang til internettet?

Det mener flere parlamentarikere i EU. Derfor skal det ikke være tilladt at blokere for brugernes adgang til nettet. Heller ikke, hvis de tre gange er afsløret for piratkopiering.

Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, står i den anden grøft. Han har personligt foreslået, at det skal være muligt at forbyde pirater adgang til internettet, hvis de i tre tilfælde afsløres i at kopiere noget ulovligt.

Financial Times skriver i dag, at EU-Parlamentet vil sikre, at det er en ret for alle at have adgang til internettet, og at det også skal indgå i forhandlingerne om reformen af den europæiske telelovgivning.

Dermed krydser parlamentet klinger med de nationalstater, der ønsker at gennemføre egne love i kampen om pirateri, som det eksempelvis er tilfældet i Frankrig.

"Hvis ikke Parlamentet opgiver sit krav, vil hele telepakken simpelthen ikke gå igennem," siger en anonym EU-diplomat til Financial Times.

Parlamentet skal nå til enighed med nationalstaterne, før telereguleringen kan blive gennemført. I aften finder et afsluttende møde sted mellem EU-Kommissionen, EU-Parlamentet samt medlemsstaterne.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S