SF: Lene E. på vej med omstridt anti-pirataftale

Den danske udenrigsminister vil fredag bede om mandat til at indgå omstridt antipirat-aftale, vurderer oppositionspolitiker. Udfaldet af aftalen er endnu ikke på plads.

Artikel top billede

Fredag vil udenrigsminister Lene Espersen (K) efter alt at dømme bede Folketinget om mandat til at forhandle den omstridte internationale antipirat-aftale, ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) hjem.

Det vurderer Hanne Agersnap, der er medlem af Europaudvalget for Socialistisk Folkeparti.

Ministerens ønske om at få et mandat til at underskrive en kommende aftale vil ifølge Hanne Agersnap formentlig finde sted ved den åbne del af et møde i Europaudvalget fredag.

Det foregår kort efter, at Lene Espersen har været i lukket samråd hos Europaudvalget, hvor hun skal gøre rede for Danmarks manglende fleksibilitet i forhold til åbenhed omkring den omstridte ACTA-aftale.

ACTA-aftalen frygtes at kunne sætte almen retspraksis ud af spillet, og at lade det vil være op til den enkelte internetkunde at bevise sin uskyld i forhold til piratkopiering på nettet.

Samtidig er målet, at internetudbydere skal have ansvar for kundernes brug, så de skal tvinges til at gribe ind, hvis kunderne bryder ophavsretsloven.

En metode, der har klare ligheder med den omdiskuterede three-strikes model fra den europæiske telekom-pakke.

Hvad vil hun have lov til?

Spørgsmålet er imidlertid præcis hvad, Lene Espersen vil spørge om mandat til, i forhold til ACTA, forklarer Hanne Agersnap.

SF-politikeren peger dog på, at regeringen i et notat til mødet, (side 17) giver et fingerpeg om, hvad det er, regeringen vil have lov til at gennemføre på landets vegne i forhold til en endelig ACTA-aftale.

Det er nemlig sædvanligvis afsnittet "regeringens foreløbige generelle holdning" i disse samlenotater, der danner grundlaget for regerings ønske om mandat, forklarer hun.

Her fremgår det, at "Danmark arbejder for en traktat med et højt niveau af håndhævelse af immaterielle rettigheder. Udgangspunktet for dansk holdning under forhandlingerne er udbredelse af EU-acquis på de områder, hvor et sådant eksisterer, til ACTA-partnerne. Herudover tages udgangspunkt i gældende danske retsregler, der må anses for at være strengere end gennemsnittet indenfor og udenfor EU. Det er samtidig den danske holdning, at indholdet af en sådan aftale skal iagttage de særlige forhold, som gør sig gældende i udviklingslandene."

Hanne Agersnap mener, at man kan sammenfatte et rimeligt billede af, hvad Lene Espersen vil bede om mandat til, hvis man sammenholder dette afsnit med, hvad udenrigsministeriet i samme dokument (side 17)fortæller om baggrunden for ACTA-forhandlingerne:

Status på ACTA-forhandlingerne

"[…] Der tegner sig nu konturerne af et resultat, der vil betyde bedre vilkår for virksomhedernes mulighed for at håndhæve immaterielle rettigheder, og øget fokus på nødvendigheden af at sikre effektive og konkrete retsmidler til at bekæmpe krænkelser af immaterielle rettigheder.

Forhandlingerne synes at bære i retning af et sæt fælles standarder for håndhævelse af immaterielle rettigheder, som vil bidrage positivt til at sikre virksomhedernes konkurrenceevne og omsætning.

Det er endvidere klart, at forhandlingerne tager afsæt i eksisterende internationale forpligtelser såsom TRIP's aftalen om minimumsbestemmelser for beskyttelsen af immaterielle rettigheder samt gældende EU regler.

Det er klart forventningen, at ACTA således ikke vil indebære en forpligtelse for medlemslandene til at gennemføre retlige standarder, der ligger uden for de eksisterende fællesskabsretlige regler."
står der i Udenrigsministeriets notat.

Ikke regeringsflertal

Ifølge Hanne Agersnap udmærker spørgsmålet om ACTA-forhandlingerne sig ved, at regeringen ikke nødvendigvis kan gøre brug af sit sædvanlige parlamentariske flertal på Christiansborg.

"Dansk Folkeparti, især Morten Messerchmidt, har jo tidligere holdt høj profil på internettets uafhængighed," siger Hanne Agersnap.

Men forud for fredagens møde om ACTA i Europaudvalget er alt tilsyneladende åbent. Hanne Agersnap afviser nemlig ikke, at partiet kan være en del af en aftale.

"Det væsentlige er, hvilken aftale vi risikerer, og hvordan vi eventuelt kan få den danske regering til at forhandle i den rigtige retning," siger Hanne Agersnap.

Computerworld har selvfølgelig rettet henvendelse til udenrigministeren, men Lene Espersen har ved deadline endnu ikke ringet tilbage med en kommentar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS