HP fjerner 9.000 stillinger fra jordens overflade

Med en gennemgribende automatisering gør Hewlett-Packard 9.000 stillinger overflødige. Ansatte i tusindvis skal ud.

Artikel top billede

Amerikanske Hewlett-Packard fjerner op mod 9.000 stillinger som led i en stor restrukturering, som selskabet venter vil komme til at koste op mod en milliard dollar.

Restruktureringen kommer som en af de sidste etaper i HP's integrering af EDS, som HP købte for 20 måneder siden. Det kan du læse mere om her.

Siden har selskabet arbejdet på at integrere EDS. Og tiden er altså nu nået til en gennemgribende modernisering og konsolidering af datacentre og platforme, som anvendes til at levere tjenester til erhvervslivet.

I denne forbindelse vil HP automatisere væsentlige dele af processerne.

Tilsammen vil konsolideringen og automatiseringen af datacentrene føre til, at HP eliminerer 9.000 stillinger i divisionen.

Samtidig vil selskabet dog tilføre 6.000 stillinger i andre divisioner, hvilket altså fører til en netto-nedgang i stillinger på 3.000 styk.

Fjernes over en årrække

De 9.000 stillinger i service-divisionen vil dog ikke blive økset på én gang, men over en årrække, lyder det fra selskabet.

I alt forventer HP, at manøvren vil udløse besparelser på omkring fire milliarder kroner.

I den første del af integrationen af EDS blev vægten lagt på at fjerne al redundans i systemerne og nå til bunds i de forskellige systemer.

Allerede da HP købte EDS - hvilket tilførte selskabet 137.000 nye medarbejdere - fyrede selskabet 24.600 ansatte som en direkte konsekvens af opkøbet. Det kan du læse mere om her.

HP understreger dog, at de 9.000 stillinger, der nu skal fjernes, ikke er en del af de oprindelige mandskabs-reduktioner i forbindelse med EDS-opkøbet, men at de derimod kommer oveni de 24.600 fyringer, der tidligere er blevet meldt ud.

Hewlett-Packard er overbevist om, at automatisering vil blive et væsentligt konkurrenceparamater i hele services-industrien i løbet af de kommende år.

De ventede besparelser vil HP i stedet anvende i fremstød mod eksempelvis cloud infrastruktur-tjenestert og desktop-as-a-service, lyder det fra selskabet.

HP varslede sidst massefyringer i maj sidste år. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S