HP vinker farvel til 6.400 ansatte - danske job i fare

6.400 HP-ansatte mister jobbet efter et dårligt kvartalsregnskab. Danmark går næppe fri.

Artikel top billede

Salget af HP's printere er faldet med 23 procent i dette kvartal sammenlignet med samme kvartal sidste år. Det får nu konsekvenser for virksomhedens medarbejdere.

Sammenlægning af stillinger, kollektiv nedgang i løn og nu en fyringsrunde. På trods af nye produkter og en stigning i regnskabet for selskabets serviceydelser, så var kvartalsregnskabet for Hewlett-Packard (HP) ikke just positivt.

Det resulterer nu i, at hovedkontoret i det solrige Palo Alto i Californien nu bebuder en nedskæring i medarbejderstaben på to procent. Det svarer til omkring 6.400 medarbejdere, der må sige farvel til deres arbejde.

Højst sandsynligt også nedskæringer i Danmark

Den danske organisation ved ikke med sikkerhed, om nedskæringen kommer til at ramme Danmark, men lokalafdelingen i Allerød udelukker ingenting.

"Vi ved endnu ikke præcist, hvordan det kommer til at ramme Danmark, men højst sandsynligt vil der også komme nedskæringer i Danmark. Overordnet skærer HP med to procent af medarbejderstaben, og hvis vi regner det direkte om til danske tal, svarer det til 10-12 stillinger i Danmark," siger Henrik Kirkeskov, kommunikationschef i HP Danmark.

"En af grundene er, at vores produktforretning går tilbage, men samtidig kan vi se en stigning i omsætningen på vores serviceafdeling. Det danske marked er også ramt af krisen, så derfor er det naturligt, at der sker omkostningsreduktioner i hele HP, og herunder også i Danmark."

Tørre regnskabstal

Regnskabet fra HP viser et samlet overskud på 9,24 milliarder kroner i andet kvartal. Overskuddet skrumpede dermed med 17 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Det er som sagt i HP's produktafdeling, der blandt andet leverer forbrugerelektronik, at der er sket et markant fald i indtægterne. Her faldt salget af stationære pc'er med 24 procent, mens salget af bærbare faldt med 13 procent. Indtægterne for printerafdelingen faldt med 23 procent.

En positiv ting i regnskabet er i HP's serviceafdeling, hvor indtægterne er steget med 99 procent, hvilket betyder, at indtægter var på 46,16 milliarder kroner i kvartalet. En af grundene til denne massive fremgang er købet af EDS.

Samlet set er omsætningen på i alt 148,78 milliarder kroner i andet kvartal 2009.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

    Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S