Nettets fader: Disse net-ting bliver hotte i fremtiden

Interview: Internettets opfinder, Robert Kahn, ser stort potentiale i især to net-teknologier. Se dem her

Artikel top billede

Læs også: Internettets fader: Nettet har ikke udviklet sig meget.

Internettet kan blive meget vildere end i dag.

Ingen ved, hvor grænsen for de datamængder, som internettet kan håndtere, går, men internettets fader, Robert Kahn, mener, at internettet er godt rustet til at håndtere også fremtidige kæmpemæssige datamængder.

Nettet har et kæmpepotentiale for det, som Robert Kahn kalder samtidig interaktion og samarbejde med mange forskellige mennesker på samme tid.

"Eksempelvis ser vi det i multiplayer online-spil, hvor spillere kan komme fra forskellige steder og alligevel dele store mængder af informationer samtidigt med hinanden. Den form for teknologi er der blevet forsket i i mange år, men der findes ikke meget af den på nettet," siger Robert Kahn.

"Der har været mange gode idéer på banen, men de har ikke bidt sig fast på samme som e-mail og World Wide Web, hvor kommunikationen ofte foregår fra en til mange," fastslår den tidligere Turing-vinder og modtager af et hav af hædersbevisninger fra hele verden.

Knowbots - et museum med en puls

En anden teknologi, som Robert Kahn har kastet kræfterne over i sit embede som direktør og formand for det amerikanske nationale forskningenhed CNRI, er, hvad han kalder oprettelsen af et metalag af informationer på nettet.

Det handler om, hvordan programinformationer håndteres på det stadigt mere komplekse internetværk.

"På grund af kompleksiteten og datamængderne ville det være rigtig godt, hvis man havde programmer, der kunne opsamle og gemme informationer for siden at tilgå eller bruge. Derfor har vi arbejdet på et fleksibelt program, som vi kalder Knowbots," siger Robert Kahn.

Han forklarer, at Knowbots i høj grad kræver en standardiseret datastruktur for at kunne bruges til noget.

"Hvad er chancen for, at en nuværende URL findes om 100 år? Eller om 1.000 år? Ret lille, må man sige."

"Derfor fandt vi på idéen om, at alle data skal kunne lagres i en datastruktur med en unik identificering, som enhver maskine i fremtiden vil kunne finde og genkende fra depoter på nettet," siger Roberty Kahn om idéen om at have et metalag af nettets eksisterende informationer, der altid vil kunne hives frem for eftertiden.

Læs også: Internettets fader: Nettet har ikke udviklet sig meget.

]Internettet kan blive meget vildere end i dag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS