Internettets fader: Det nye internet er på vej

Interview: Vi er kun lige begyndt at grave i overfladen på internettets potentiale, siger faderen til internettet.

Artikel top billede

En af internettets fædre gæster i dag IT-Universitetet, hvor han vil fortælle om sit syn på fremtidens internet.

Læs også: Internettet kan blive meget vildere end i dag

Da teknologi-forskeren Robert Kahn i 1972 begyndte at arbejde for det amerikanske forsvars ARPA-afdeling (Advanced Research Projects Agency), skulle han være med til at forandre verden for bestandigt.

For allerede i efteråret 1972 demonstrerede han første version af ARPANET, forgængeren til dagens internet, med 40 computere sat sammen i et netværk.

Herefter gik han i gang med udviklingen af internettets kerne-protokoller TCP/IP, hvor han siden fik hjælp fra Vinton Cerf.

De to herrer står i dag som faddere af det internet, som siden begyndelsen af 1970'erne er blevet farvelagt, speedet up og blevet allemandseje.

I dag - torsdag - er Robert Kahn inviteret som gæstetaler på IT-Universitetet i København, hvor han ikke vil dvæle særlig meget i anekdoterne, men i stedet tale om fremtidens internet.

Netværksteknologi

Inden eftermiddagens tale afslører han dog over for Computerworld, at han dengang for knap 40 år siden ikke havde nogen deciderede ambitioner om at opfinde internettet, men "bare" syntes, netværksteknologien var spændende.

"Internettet har udviklet sig udover vores grundforskning, og jeg havde ingen fantasi til at forestille mig, hvor meget det egentlig har kommet til at betyde. Vi vidste bare, at der lå et kæmpepotentiale i netværksteknologien, hvor interessant ting kunne blive opfundet," konstaterer han tørt uden nogen form for nostalgi i stemmen.

Samme internet i 40 år

"Men når det er sagt, så er teknologien grundlæggende den samme som for 40 år siden. Det er omgivelserne, der i høj grad har ændret sig," siger han.

Han fremhæver, at der i 1970'erne ikke fandtes pc'er, men i stedet kæmpecomputere til millionvis af dollar.

Trådløse forbindelser, mobile enheder og grafiske brugergrænseflader var andre opfindelser, som man kun kunne få øje på i en krystalkugle.

Netværksforbindelserne var heller ikke noget at råbe hurra for.

Robert Kahn, Vinton Cerf og andre forskere måtte slå sig til tåls med hastigheder på omkring 50 kilobit per sekund, da de skulle teste de første datapakker i netværksforbundne computere.

"Vi kunne siden nå op på hastigheder på 100 kilobit per sekund, når vi skød signaler fra bjergtoppe, hvor der ikke stod forhindringer i vejen," siger han.

Læs også: Internettet kan blive meget vildere end i dag

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job