Eksamen kan ødelægge din krop

Eksamen er en af de store syndere, når det gælder unge mennesker og computersmerter.

Artikel top billede

En diskusprolaps eller kroniske smerter i overkroppen kan i yderste konsekvens være resultatet, hvis du bruger en bærbar pc for længe og forkert. På mellemvejen ligger de lidt mindre dramatiske, men hyppigere smerter.

Dem støder kiropraktor Anders Broegaard fra Kiropraktorerne i Valby ofte på omkring eksamenstid. Her tropper mange unge i begyndelsen af 20'erne op på klinikken med smerter, der skyldes bærbare pc'er.

De typiske klager er spændingshovedpine, nakke, skulder og rygsmerter og føleforstyrrelser i arme og hænder. De skyldes, at de studerende har siddet foroverbøjet for mange timer i træk eller overdrevent brug af de bærbares små tastaturer og touchpads. Kombineret med den nedsatte aktivitet og mangel på motion i eksamensperioderne skaber det en usund cocktail, som forværrer og opbygger skaderne.

"De tilbringer ofte mange timer i træk foran deres bærbare computere i uhensigtsmæssige stillinger i hjemmet. Ofte har de ikke en rigtig arbejdsplads og sidder eller ligger i stedet i stole, sofaer og ved spisebordet, som ikke kan indstilles i den korrekte ergonomiske stilling," forklarer han.

Han peger på, at den bærbare er nyttig, men den kan ikke indstilles til brugeren. De lange perioder med dårlige arbejdsstillinger og elementet af stress får muskler til at spænde op og skaber irritation af led i nakke, skuldre og ryg.

Slip de dårlige vaner

Kampen er dog ikke tabt på forhånd. Skaderne kan behandles, og sammen med daglig motion og ergonomisk rådgivning kan de fleste skavanker undgås eller minimeres, forklarer Anders Broegaard.

"Men dårlige vaner forsvinder kun, hvis man lytter til kroppen og søger råd og behandling i de perioder, hvor det er påkrævet. Ellers vender symptomerne tilbage og kan på langt sigt lede til kroniske skader i nakke, skulder, arme og ryg, som kan være svære at behandle og genoptræne," advarer han.

Også Svend-Erik Hermansen, der er arbejdsmiljøkonsulent i HK, nævner de unge mennesker, når han taler om bærbare computere.

"Når man i fjernsynet ser forelæsninger fra universiteterne og handelshøjskolerne, ser du næsten samtlige unge mennesker sidde med deres lille bærbare. Det er fint at sidde til en forelæsning på en time eller to og tage notater. Det sker der ikke noget ved. Problemet er, hvis man ikke skifter til noget, der bedre, når man kommer hjem," siger han.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS