Dansk Industri: Her er de ansvarlige for klageregn

Der er en klar grund til, at så mange virksomheder klager over it-udbud herhjemme, mener ITEK under Dansk Industri.

Artikel top billede

Læs også: Danske it-firmaer klager oftere over udbud

It-firmaer klager over udbud som aldrig før.

Men faktisk er udviklingen sund og et udtryk for, at it-firmaer bruges deres legitime ret til at klage, hvis noget ikke er i orden.

Det mener direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Direktøren peger på, at vi har set nogle sager, hvor myndigheder enten ikke har afholdt udbud, hvor de skulle, har favoriseret nogle firmaer i udformningen af udbud eller sjusket med udvælgelseskriterierne.

Derfor har firmaerne fået nok.

"Vi har nået en kant, hvor man er nødt til at sætte en grænse. Og når nogle begynder at klage, så bliver det ligesom mere legitimt, at gå den vej," siger Tom Togsverd.

Ikke raketvidenskab

Han har intet til overs for de personer, der brokker sig over, at myndigheder drukner i klagesager. For det her er ikke raketvidenskab, mener Tom Togsverd.

"Sværere er det heller ikke at afholde udbud," siger han.

Direktøren mener faktisk, at myndighederne selv har bragt sig i den situation, på grund af de grimme sager man har set.

[b]Læs også: Danske it-firmaer klager oftere over udbud[/b]

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos