Så ofte kigger politiet på dine lognings-data

Antallet af udleverede data til politiet og PET er vokset siden indførelsen af logningsbekendtgørelsen i 2007. Antallet med registreringer er steget med 100 milliarder.

Artikel top billede

Læs også:
Blæser til kamp: Derfor skal du overvåges mindre

Politisk flertal: Nu skal du overvåges mindre

Vidste du, at du bliver registreret 274 gange om dagen?

Det danske politi og PET har fået udleveret overvågningsdata hos teleselskaberne 4.182 gange ud af i alt 550 milliarder årlige registreringer.
 
Det viser den seneste opgørelse over de data på fastnettelefon, internetrafik, mobilbrug, IP-telefoni og e-mail, som er blevet overdraget til "de rette myndigheder" i 2010.
 
Telekommunikationsindustrien i Danmark tilføjer, at over halvdelen af registreringerne - det vil sige minimum 275 milliarder registreringer - kommer fra danskernes internettrafik, hvor politiet i 2010 har fået udleveret data i 238 tilfælde fordelt på internet-surf, IP-telefoni og e-mail-registreringer. 

Størst er andelen af udleveringen af mobildata, som ligger på 3.763 tilfælde.

Stigning i politi-udleveringerne

I forhold til de forrige år med logningsbekendtgørelsen er der i 2010 sket en samlet stigning i antallet af de gange, som politiet og PET har fået udleveret data, som teleselskaberne er forpligtede til at logge og lagre i 12 måneder.
 
I 2009 lå tallet på i alt 3.948 udleveringer, mens antallet af udleverede datasæt til myndighederne i 2008 lå nede på 3.452.
Dertil kommer en række udleveringer af data til ordensmagten, som har ligget hos teleselskaberne i mere end de tilladte 12 måneder. Disse forsinkede udleveringer er faldet i 2010 sammenlignet med tallene fra 2009.
 
Selv om logningsbekendtgørelsen i efteråret 2007 officielt blev indført for at bekæmpe terror, angiver tallene dog ikke, hvad politiet har fået udleveret teleselskabernes oplysninger om danskerne til.
 
Har kostet en halv milliard
Danmark er forpligtet til at indberette tallene til EU, fordi vores omstridte logningsbekendtgørelse er en fordanskning af EU's logningsdirektiv.
 
EU bruger således nationalstaternes tal for udlevering af datasæt til politimyndighederne for at se, hvor effektiv logningsdirektivet er.
 
Telekommunikationsindustrien i Danmark mener, at den danske udmøntning af logningsdirektivet - det vil sige logningsbekendtgørelsen - har kostet 200 millioner kroner i opstartsudgifter, mens teleindustrien årligt poster omkring 50 millioner kroner i driften til at logge de milliardvis af teledata.
 
Dertil kommer, at hotel- og restaurantionsbranchen har måttet slippe et to eller trecifret millionbeløb for at kunne logge internettrafik og telefondata.
 
Samlet set lyder den kontante regning siden indførelsen af logningsbekendtgørelsen altså i omegnen af en halv milliard kroner.

Læs også:
[b][b]Blæser til kamp: Derfor skal du overvåges mindre
[/b]
 
[/b]Politisk flertal: Nu skal du overvåges mindre

Vidste du, at du bliver registreret 274 gange om dagen?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S