Derfor bør du kommunikere med SMS

Det kan være svært at vælge, om man skal anvende e-mail, instant messaging eller SMS. Se her, hvad der taler for, at du vælger SMS.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor er instant messaging god kommunikation.

Derfor skal du vælge email til al kommunikation.

Derfor bør du kommunikere med SMS.

Det har ikke den samme grad af professionalisme over sig som e-mail og instant messaging.

Men sms har nogle klare fordele i visse sammenhænge.

Fordele:
- Det er umiddelbart.

Ligesom med instant messaging kommer sms'er fra A til B stort set øjeblikkeligt. Det er en i særlig grad effektiv måde at dele billeder eller videoklip fra en mobiltelefon, hvis man er ude efter øjeblikkelig feedback.

- Det er universelt. Ligesom med e-mail er heller ikke sms begrænset af proprietære platforme. Når blot både afsender og modtager er i besiddelse af en mobiltelefon og et gyldigt mobilabonnement kan der kommunikeres via sms.

- Høj tilgængelighed. Folk har som regel deres mobiltelefon inden for rækkevidde 24 timer i døgnet.

Den ligger i lommen, i tasken, på skrivebordet eller natbordet.

Det er ikke sikkert, at en e-mail bliver læst inden for de første par timer, men der er en god chance for, at en sms bliver læst omgående.

Ulemper:
- Det kan være forstyrrende. Når nogen er væk fra skrivebordet, er der sikkert en god grund til det. Det kan være irriterende at blive overdynget af sms'er, når man er ved at spise frokost eller nyder en film i weekenden.

- Der er en økonomisk omkostning. Mange mobilselskaber giver mulighed for tilkøb af ubegrænset sms, men mange mennesker har abonnementer, hvor det koster at sende hver enkelt sms.

- Intet arkiv. Mobiltelefoner gemmer som regel modtagne og sendte sms, men sammenlignet med e-mail gemmes der intet brugbart arkiv over sms-udvekslinger til fremtidig reference.

Konklusion

Da mobiltelefonen næsten altid er inden for rækkevidde, er sms en meget effektiv måde at få fat i nogen på omgående.

Det er ofte den foretrukne metode, når man ved, at personen ikke sidder ved en computer eller når det haster.

Det skal nævnes, at der findes værktøjer, der udvisker forskellene mellem disse tre kommunikationsmetoder.

For eksempel er det muligt via instant messaging at chatte i realtid med en gruppe frem for blot en enkelt person. Det er også muligt at konfigurere visse værktøjer sådan, at de forskellige metoder bruges til at understøtte hinanden - såsom at man bliver gjort opmærksom på det med en sms, når man har modtaget en e-mail.

E-mail, instant messaging og sms har hver deres styrker. Ingen af dem er entydigt bedst, men de passer hver især bedre til forskellige situationer.

Man kommunikerer mere effektivt, hvis man forstår fordelene og ulemperne ved den kommunikationsform, man anvender, og desuden vælger det rette værktøj.

Hvis noget virkelig haster, så er det jo som regel også muligt at ringe til hinanden ... med en telefon ... og faktisk tale sammen.

Læs også:

Derfor er instant messaging god kommunikation.

Derfor skal du vælge email til al kommunikation.

Derfor bør du kommunikere med SMS.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job