Forslag: Lad os få konkurrenter til NemID

Dansk Folkepartis it-ordfører vil have flere udbydere og flere indgange til offentlige systemer end det, NemID i dag kan tilbyde. Læs it-ordførerens forslag her.

Artikel top billede

Når NemID bliver ramt af DDoS-angreb, som der i den seneste tid har været flere eksempler på, så er Danmark for alvor ramt på sin it-infrastruktur.

Knap fire millioner danskere har i den slags perioder besvær eller helt spærret adgang, når de vil logge på netbanken og ikke mindst på det stigende antal offentlige selvbetjeningsløsninger, som S-R-SF-regeringen har fået gennemtrumfet i de seneste år.

Dansk Folkepartis it-ordfører Dennis efterlyser konkurrence til NemID og leverandøren bag login-løsning, Nets.

"Systemet er som sådan godt nok. Men vi er alt for afhængige af det. Vi skal have flere adgange til det offentlige, siger han ifølge DR.dk

Flere dages nedbrud?

DF-ordføreren har direkte bedt finansminister Bjarne Corydon (S) om tage stilling til, om Danmark i fremtiden kører med flere forskellige løsninger til offentlige services, så vi er mindre sårbare, end den seneste uge har vist.

"Indtil nu har vi kun set små angreb fra hackere, der har lagt systemet ned i nogle timer. Men hvad sker der, hvis systemet er nede i dagevis," spørger it-ordføreren ifølge DR.dk

Han peger i den sammenhæng på, at en eventuel konkurrent til NemID kunne indeholde andre former for adgang til det offentlige, hvilke eksempelvis kunne være stemmestyring for synshandicappede eller via fingeraftryk.

"Man er nødt til at lave nogle flere løsninger. Det er simpelthen ikke nok at være afhængig af én indgang," siger Dennis Flydtkjær.

Mødes med NemID-folk

Måske bliver it-ordføreren fra Dansk Folkeparti klogere på sagen, når han i dag sammen med Folketingets andre it-ordførere mødes med leverandøren af NemID, DanID, der er ejet af Nets.

"Som det ser ud nu, kan man eksempelvis ikke bruge NemID, hvis man har en iPad. Mange mennesker må på biblioteket, hvis de skal i kontakt med det offentlige. Men Nets kan nok svare på, hvorfor man har valgt en gammel teknologi til NemID," lyder det fra ordføreren.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job