NemID-angribere: Nemt at omgå NemID-sikkerhed

Gruppen Danish Lulzteam viser igen, at NemID er sårbar, selvom leverandøren Nets onsdag fortalte, at flere akutte it-sikkerheds tiltag er blevet implementeret.

Artikel top billede

Klokken 18:39 onsdag den 17. april lammede gruppen Danish Lulzteam igen NemID med et DDoS-angreb, der varede i omkring 30 minutter.

Her anvendte gruppen en metode, som også tidligere på ugen blev brugt til at ramme danskernes indgang til netbanker og offentlige hjemmesider.

"Vi er gået i gang," skrev d0wn, der er et af medlemmerne fra Danish Lulzteam, onsdag på angribernes kommunikationsnetværk.

Dermed er det igen dokumenteret, at NemID-løsningen stadig er sårbar, selvom virksomheden onsdagmeddelte, at ekstra it-sikkerhedstiltag akut er blevet implementeret for at forhindre DDoS-angrebene.

Det var umuligt at logge ind

På billedet ses konsekvensen af angrebet.

Her  fejlede NemID's java-applet og gav danskerne en teknisk fejlmelding i stedet for det kendte login-billede.

"Helt død." konstaterede d0wn tørt.

Danish Lulzteam: NemID's Tiltag virker ikke
Som gruppen onsdag dokumenterede i et angreb på godt 30 minutter, er NemID endnu ikke i stand til at forhindre DDoS-angreb.

Computerworld har kontaktet hackerne på IRC (Internet Relay Chat)-netværket, som de anvender, hvor vi spurgte den hacker, der kalder sig 'd0wn,' om angrebene.

Ved I om de tiltag, som NemID har implementeret for at forhindre DDoS-angreb, virker?

"Det gør de nogenlunde, SYN-flooding [angrebsmetode, red.] er eksempelvis blokeret, men det er virkelig ikke meget, de har gjort." skrev d0wn.

Så de tiltag NemID har gjort sig, dem bemærker i stort set ikke?

"Slet ikke."

Leverandøren af NemID, Nets, ønsker af sikkerhedshensyn ikke at oplyse, hvilke tiltag virksomheden har implementeret.

Læs også:

Ung studerende hængt ud som NemID-hacker: Nægter alt.

NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

Mystisk e-mail: Her er navnet på dansk NemID-angriber

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

NOVAX A/S

QA Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse