NemID-angribere: Nemt at omgå NemID-sikkerhed

Gruppen Danish Lulzteam viser igen, at NemID er sårbar, selvom leverandøren Nets onsdag fortalte, at flere akutte it-sikkerheds tiltag er blevet implementeret.

Artikel top billede

Klokken 18:39 onsdag den 17. april lammede gruppen Danish Lulzteam igen NemID med et DDoS-angreb, der varede i omkring 30 minutter.

Her anvendte gruppen en metode, som også tidligere på ugen blev brugt til at ramme danskernes indgang til netbanker og offentlige hjemmesider.

"Vi er gået i gang," skrev d0wn, der er et af medlemmerne fra Danish Lulzteam, onsdag på angribernes kommunikationsnetværk.

Dermed er det igen dokumenteret, at NemID-løsningen stadig er sårbar, selvom virksomheden onsdagmeddelte, at ekstra it-sikkerhedstiltag akut er blevet implementeret for at forhindre DDoS-angrebene.

Det var umuligt at logge ind

På billedet ses konsekvensen af angrebet.

Her  fejlede NemID's java-applet og gav danskerne en teknisk fejlmelding i stedet for det kendte login-billede.

"Helt død." konstaterede d0wn tørt.

Danish Lulzteam: NemID's Tiltag virker ikke
Som gruppen onsdag dokumenterede i et angreb på godt 30 minutter, er NemID endnu ikke i stand til at forhindre DDoS-angreb.

Computerworld har kontaktet hackerne på IRC (Internet Relay Chat)-netværket, som de anvender, hvor vi spurgte den hacker, der kalder sig 'd0wn,' om angrebene.

Ved I om de tiltag, som NemID har implementeret for at forhindre DDoS-angreb, virker?

"Det gør de nogenlunde, SYN-flooding [angrebsmetode, red.] er eksempelvis blokeret, men det er virkelig ikke meget, de har gjort." skrev d0wn.

Så de tiltag NemID har gjort sig, dem bemærker i stort set ikke?

"Slet ikke."

Leverandøren af NemID, Nets, ønsker af sikkerhedshensyn ikke at oplyse, hvilke tiltag virksomheden har implementeret.

Læs også:

Ung studerende hængt ud som NemID-hacker: Nægter alt.

NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

Mystisk e-mail: Her er navnet på dansk NemID-angriber

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk stærk senior IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S