NemID-angribere: Nemt at omgå NemID-sikkerhed

Gruppen Danish Lulzteam viser igen, at NemID er sårbar, selvom leverandøren Nets onsdag fortalte, at flere akutte it-sikkerheds tiltag er blevet implementeret.

Artikel top billede

Klokken 18:39 onsdag den 17. april lammede gruppen Danish Lulzteam igen NemID med et DDoS-angreb, der varede i omkring 30 minutter.

Her anvendte gruppen en metode, som også tidligere på ugen blev brugt til at ramme danskernes indgang til netbanker og offentlige hjemmesider.

"Vi er gået i gang," skrev d0wn, der er et af medlemmerne fra Danish Lulzteam, onsdag på angribernes kommunikationsnetværk.

Dermed er det igen dokumenteret, at NemID-løsningen stadig er sårbar, selvom virksomheden onsdagmeddelte, at ekstra it-sikkerhedstiltag akut er blevet implementeret for at forhindre DDoS-angrebene.

Det var umuligt at logge ind

På billedet ses konsekvensen af angrebet.

Her  fejlede NemID's java-applet og gav danskerne en teknisk fejlmelding i stedet for det kendte login-billede.

"Helt død." konstaterede d0wn tørt.

Danish Lulzteam: NemID's Tiltag virker ikke
Som gruppen onsdag dokumenterede i et angreb på godt 30 minutter, er NemID endnu ikke i stand til at forhindre DDoS-angreb.

Computerworld har kontaktet hackerne på IRC (Internet Relay Chat)-netværket, som de anvender, hvor vi spurgte den hacker, der kalder sig 'd0wn,' om angrebene.

Ved I om de tiltag, som NemID har implementeret for at forhindre DDoS-angreb, virker?

"Det gør de nogenlunde, SYN-flooding [angrebsmetode, red.] er eksempelvis blokeret, men det er virkelig ikke meget, de har gjort." skrev d0wn.

Så de tiltag NemID har gjort sig, dem bemærker i stort set ikke?

"Slet ikke."

Leverandøren af NemID, Nets, ønsker af sikkerhedshensyn ikke at oplyse, hvilke tiltag virksomheden har implementeret.

Læs også:

Ung studerende hængt ud som NemID-hacker: Nægter alt.

NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

Mystisk e-mail: Her er navnet på dansk NemID-angriber

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS