NemID-angribere: Nemt at omgå NemID-sikkerhed

Gruppen Danish Lulzteam viser igen, at NemID er sårbar, selvom leverandøren Nets onsdag fortalte, at flere akutte it-sikkerheds tiltag er blevet implementeret.

Artikel top billede

Klokken 18:39 onsdag den 17. april lammede gruppen Danish Lulzteam igen NemID med et DDoS-angreb, der varede i omkring 30 minutter.

Her anvendte gruppen en metode, som også tidligere på ugen blev brugt til at ramme danskernes indgang til netbanker og offentlige hjemmesider.

"Vi er gået i gang," skrev d0wn, der er et af medlemmerne fra Danish Lulzteam, onsdag på angribernes kommunikationsnetværk.

Dermed er det igen dokumenteret, at NemID-løsningen stadig er sårbar, selvom virksomheden onsdagmeddelte, at ekstra it-sikkerhedstiltag akut er blevet implementeret for at forhindre DDoS-angrebene.

Det var umuligt at logge ind

På billedet ses konsekvensen af angrebet.

Her  fejlede NemID's java-applet og gav danskerne en teknisk fejlmelding i stedet for det kendte login-billede.

"Helt død." konstaterede d0wn tørt.

Danish Lulzteam: NemID's Tiltag virker ikke
Som gruppen onsdag dokumenterede i et angreb på godt 30 minutter, er NemID endnu ikke i stand til at forhindre DDoS-angreb.

Computerworld har kontaktet hackerne på IRC (Internet Relay Chat)-netværket, som de anvender, hvor vi spurgte den hacker, der kalder sig 'd0wn,' om angrebene.

Ved I om de tiltag, som NemID har implementeret for at forhindre DDoS-angreb, virker?

"Det gør de nogenlunde, SYN-flooding [angrebsmetode, red.] er eksempelvis blokeret, men det er virkelig ikke meget, de har gjort." skrev d0wn.

Så de tiltag NemID har gjort sig, dem bemærker i stort set ikke?

"Slet ikke."

Leverandøren af NemID, Nets, ønsker af sikkerhedshensyn ikke at oplyse, hvilke tiltag virksomheden har implementeret.

Læs også:

Ung studerende hængt ud som NemID-hacker: Nægter alt.

NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

Mystisk e-mail: Her er navnet på dansk NemID-angriber

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S