NemID-ansvarlige skal stå skoleret på Christiansborg

De mange angreb mod NemID kræver en forklaring. Derfor er Nets nu indkaldt til en kammeratlig samtale, hvor der skal gøres rede for sikkerheden i NemID-løsningen.

Artikel top billede

De mange it-problemer, der har haglet ned over NemID og derved også firmaet bag, Nets, kræver nu en forklaring.

Det mener blandt andet den socialdemokratiske it-ordfører Trine Bramsen.

Derfor er Nets indkaldt til en samtale på Christiansborg fredag den 19. april.

Det oplyser DR.

Her skal Nets gøre rede for, hvad firmaet vil gøre for at sikre, at NemID i fremtiden ikke bliver fuldstændig lammet i flere timer, som det skete torsdag den 11. april.

Her var NemID ikke mulig at benytte for borgerne i mere end syv timer.

"Fra statens side har vi udsendt en vejledning til virksomheder, der opfordrer til, at de beskytter sig mod netop denne type angreb, og som indeholder råd til, hvordan man gør," siger Trine Bramsen til DR.

"Derfor har vi naturligvis en forventning om, at en stor virksomhed som Nets, også følger vejledningen. Det er enormt irriterende og frustrerende for borgerne, at de ikke kan bruge NemID, og det skal der rettes op. Jeg er sikker på, at de (Nets, red.) har fundet en løsning, og det kan de så få lov til at redegøre for," siger hun om den samtale, som Nets er indkaldt til.

Nets: Vi arbejder på sagen
Nets beretter, at de har gjort en række tiltag, der skal lukke for de mange DDoS-agreb.

Firmaet fortæller blandt andet, at man siden tirsdag har filtreret trafik, for at holdt angrebene nede.

"Både tirsdag og torsdag var det os, der stoppede angrebet. Lige nu ser det ud til, at vi mindsker de perioder, hvor vi bliver berørt," har Søren Winge, der er pressechef i Nets, tidligere sagt til Computerworld.

Ikke godt nok

Trine Bramsen mener dog ikke, at det er godt nok.

"Når vi i de seneste mange dage har oplevet så massive angreb på NemID, så er vi nødt til at tage det seriøst fra politisk hold. Derfor er Nets og Digitaliseringsstyrelsen blevet inviteret ind i Folketinget, hvor de skal forklare, hvad de gør for at optimere sikkerheden," lyder det fra den socialdemokratiske it-ordfører.

Læs også:
Så hård kan straffen blive for at angribe NemID

Nye angreb fra NemID-hackere: Myndigheder ramt

NemID blokerer for DDoS-angreb - angreb fortsat i fuld gang

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job