Gangnam Styles succes tvinger Youtube over på 64 bit

Antallet af visninger af Psy's megahit Gangnam Style har været tæt på at ødelægge visningstælleren i Youtube. Det har tvunget Googles teknikere til tasterne.

Artikel top billede

Oppa Gangnam Style. 

Husker du, da hele verden for to års tid siden gik amok i hestedans, da den sydkoreanske musikplage 'Gangnam Style' blev fremført af musikeren Psy?

Hvis ja, så husker du nok også, at musikhittet nåede at runde én milliard visninger på Googles videosite Youtube.

Grænsen blev nået

Siden numret kom frem i sommeren 2012, og milliarden blev nået i vinteren samme år, har musikvideoen ligget og samlet mere end dobbelt så mange visninger, så videoen for nyligt nåede 2.147.483.647 visninger.

Dette tal er mere, end Youtubes view-tæller kan rumme, og derfor har Googles teknikere for at par måneder siden været nødt til at pille ved teknologien.

"Vi troede aldrig, at en video ville blive set i et antal større end 32-bit integer (=2.147.483.647 visninger), men det var før, vi stødte på Psy. Gangnam Style er blevet set så mange gange, at vi er blevet nødt til at opgradere til 64-bit integer," skriver Google i et blogindlæg.

Kan klare 9 trillioner visninger

Opgraderingen betyder, at det næste internet-fænomen bare kan komme an på Youtube.

For nu er videositets visningstæller i stand til at gå helt op til mere end 9 trillioner visninger - eller mere eksakt: 9.223.372.036.854.775.808 visninger.

Du kan selv gå ind på Youtube og holde musen over visningstælleren nede i højre hjørne under videoplayeren for at se Googles nye visningssystem.

Læs også:
YouTube: Sydfyn Style er forbudt

Sådan kan du købe dig til succes på YouTube

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S