De mest sete YouTube-videoer i 2012

"Gangnam Style"-videoen blev set over én milliard gange i 2012. Se hvad verden ellers klikkede på.

Artikel top billede

Der bliver uploadet mere video på YouTube i løbet af en måned, end de tre største tv-stationer i USA har lavet på 60 år. Og interessen for YouTube er ikke aftagende.

I år nåede den dansable video med koreanske PSY og hans sang Gangnam Style for eksempel milepælen med over én milliard visninger. Det gør den til den mest sete i år. Her følger de ni andre på årets top 10:

Bandet Gotye fik uhørt succes med sangen "Someboby That I Used to Love", som i kølvandet straks blev udsendt i bunkevis af forskellige fortolkninger. Blandt de mest populære var denne, hvor sangen fremføres af fem mand på den samme guitar:

I 2012 forsøgte en passioneret amerikaner at skabe opmærksomhed om de uhyrligheder som LRA og den berygtede Kony har lavet i Uganda.
Det skabte en del opmærksomhed, men er også blevet kritiseret for at være langt bag den egentlige udvikling i den afrikanske region, og i slutningen af kampagnen var der mest opmærksomhed på initiativtagerens egne problemer, der endte med at han blev anholdt, da han vandrede rundt nøgen.

Sangen "Call My Maybe" bliver måske et engangshit for Carly Rae Jepsen. Men hun har alligevel fået mere opmærksomhed end mange etablerede kunstnere kun kan drømme om.

Serien "Epic Rap Battle" nåede med det amerikanske præsidentvalg frem til en fiktiv rap-duel mellem Obama og Romney. Mere underholdende end mange af de tos rigtige debatter.

Forbipasserende i Belgien fik sig en overraskelse, da en lokal tv-station opførte en actionscene på et bytorv, for at illustrere hvor meget fart over feltet, der er på kanalen.

Denne aparte parforholdsforklaring er angiveligt det 7. mest sete klip i år.

Blandingen af violin og dubstep er blevet set 40 millioner gange. På strengene er Lindsey Stirling.

I årets første måneder gik denne far til ekstremer for at disciplinere sin datter. Han var sur over, at datteren havde talt respektløst om sine forældre på Facebook. Straffen var denne lange svada og en smadret computer.

Felix Baumgartner behøver ikke nogen nærmere introduktion. Han skabte historie, da han lod sig dale fra en kapsel i skyen.

Se mere hos YouTube.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job