De mest sete YouTube-videoer i 2012

"Gangnam Style"-videoen blev set over én milliard gange i 2012. Se hvad verden ellers klikkede på.

Artikel top billede

Der bliver uploadet mere video på YouTube i løbet af en måned, end de tre største tv-stationer i USA har lavet på 60 år. Og interessen for YouTube er ikke aftagende.

I år nåede den dansable video med koreanske PSY og hans sang Gangnam Style for eksempel milepælen med over én milliard visninger. Det gør den til den mest sete i år. Her følger de ni andre på årets top 10:

Bandet Gotye fik uhørt succes med sangen "Someboby That I Used to Love", som i kølvandet straks blev udsendt i bunkevis af forskellige fortolkninger. Blandt de mest populære var denne, hvor sangen fremføres af fem mand på den samme guitar:

I 2012 forsøgte en passioneret amerikaner at skabe opmærksomhed om de uhyrligheder som LRA og den berygtede Kony har lavet i Uganda.
Det skabte en del opmærksomhed, men er også blevet kritiseret for at være langt bag den egentlige udvikling i den afrikanske region, og i slutningen af kampagnen var der mest opmærksomhed på initiativtagerens egne problemer, der endte med at han blev anholdt, da han vandrede rundt nøgen.

Sangen "Call My Maybe" bliver måske et engangshit for Carly Rae Jepsen. Men hun har alligevel fået mere opmærksomhed end mange etablerede kunstnere kun kan drømme om.

Serien "Epic Rap Battle" nåede med det amerikanske præsidentvalg frem til en fiktiv rap-duel mellem Obama og Romney. Mere underholdende end mange af de tos rigtige debatter.

Forbipasserende i Belgien fik sig en overraskelse, da en lokal tv-station opførte en actionscene på et bytorv, for at illustrere hvor meget fart over feltet, der er på kanalen.

Denne aparte parforholdsforklaring er angiveligt det 7. mest sete klip i år.

Blandingen af violin og dubstep er blevet set 40 millioner gange. På strengene er Lindsey Stirling.

I årets første måneder gik denne far til ekstremer for at disciplinere sin datter. Han var sur over, at datteren havde talt respektløst om sine forældre på Facebook. Straffen var denne lange svada og en smadret computer.

Felix Baumgartner behøver ikke nogen nærmere introduktion. Han skabte historie, da han lod sig dale fra en kapsel i skyen.

Se mere hos YouTube.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job