Artikel top billede

Mandag morgen: iPad-opdateringer kan være skyld i masser af S-togforsinkelser

Sikkerhedsopdateringer til lokomotiv-førernes iPads ser ud til at have lammet store dele af den københavnske S-togdrift. DSB er dog ikke helt sikker på, hvor problemerne er opstået.

Efter sidste uges forsinkelser på det københavnske S-togsnet på grund af kabeltyverier, begynder februar også uheldigt for DSB med flere forsinkelser mandag på S-togene.

Denne gang skyldes de forsinkede og aflyste S-tog, at der angiveligt har været problemer med en sikkerhedsopdatering på lokomotiv-førernes iPads.

Forsinkelserne og aflysningerne kan strække sig frem til klokken ni, siger tog-firmaet.

DSB oplyser, at problemerne er blevet løst i løbet af morgenen, så der løbende kommer flere tog til.

Det er ikke første gang, at der er problemer med opdateringerne til tog-folkets iPads.

Det kan du læse mere om her: Derfor gik det galt torsdag morgen: iPad-opdatering ramte S-tog-trafikken hårdt.

Først var de der, så var de der ikke

Først var informationerne om iPad-problemer slået op på DSB's hjemmeside, men nu er opslaget blevet fjernet igen.

DSB's presseafdeling siger, at DSB ikke er helt klar over, hvad, der er gået galt, men iPad-opdateringerne er mistænkt for problemerne.

Computerworld arbejder på at få en mere konkret kommentar fra DSB.

Læs også:
Derfor gik det galt torsdag morgen: iPad-opdatering ramte S-tog-trafikken hårdt




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere