Ny udgave ankommet: Windows 10 er kommet et skridt nærmere

Windows 10 er kommet i en ny udgave, der blandt andet byder på en ny mail- og kalender-app. Microsoft kommer samtidig også med en advarsel.

Artikel top billede

Alle, der ikke er blege for lidt ufærdig og (måske) fejlfyldt kode, kan glæde sig over, at Microsoft nu har har lagt en ny testversion af Windows 10 ud til afhentning på nettet.

Det formelle navn er Windows 10 Technical Preview Build 10061, og den byder på en stribe nyheder og funktioner.

Der er blandt andet ny software til at håndtere mails og en ny kalender samt en stribe forbedringer i brugergrænsefladen.

Det fortæller Microsoft på firmaets Windows-blog.

Pas på fejl

Det er efterhånden to måneder siden, at Microsoft slap koden til den forrige testversion af Windows 10.

Den nye testversion er dog i første omgang tilgængelig for den gruppe, der har ja tak til at få de rå kodeversioner, eller mere præcist de betatestere, der har ladet sig hverve til den såkaldte 'Fast ring-opdateringsløsning'.

De får opdateringerne før alle andre, men der er til gengæld en lidt større risiko for problemer eller kodefejl.

En lille advarsel fra Microsoft

En af chef-ingeniørerne hos Microsoft, Gabriel Aul, har tidligere tweetet om, at Microsoft anbefaler de fleste at vælge 'Slow ring-opdateringerne' på grund af den mindre fejlmargin.

Ifølge den amerikanske udgave af PC World er der noget, der tyder på, at den advarsel fra Gabriel Aul kom fordi, der netop var problemer med den forrige testversion.

For nogle brugere tog installationen mange timer, fordi alle sprogpakkerne blev installeret på maskinerne.

Der godt ud

PC World i USA har set på opdateringen, og her er man ret begejstret for nyhederne, der skaber yderligere forventninger til den næste generation af Windows.

Mail- og kalenderprogrammerne i testudgaven skal gøre det enklere at hoppe mellem kommunikation og planlægning af opgaver og gøremål.

Skriveoplevelsen i firmaets tekstbehandlingsprogram, Word, har ligeledes inspireret til at gøre den nye e-mailklient nemmere at skrive i, skriver PC World.

Testversionen 10061 introducerer ligeledes brugerne for muligheden for at benytte et ubegrænset antal virtuelle skriveborde.

En fortalelse af chefen for processorproducenten AMD har i øvrigt givet næring til rygter om en dato for den færdige version af Windows 10.

De lyder på, at Windows 10 kommer i slutningen af juli.

Det kan du læse mere om her: Lanceringsdato lækket: Du får Windows 10 om få måneder

Læs også:
Tre vigtige facts om Windows 10: Det skal du vide om det nye styresystem

Total forvirring om gratis Windows 10: Nu kommer alle undtagelserne

"Gratis" Windows 10 nærmer sig: Og det kan blive dyrt for virksomhederne

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job