Microsoft tager patent på saml-selv-computer: Kan samles som byggeklodser

Flere it-selskaber tilbyder saml-din-egen-maskine med modulært opbyggede hardware-enheder, som kan skiftes ud efter forgodtbefindende. Nu hopper Microsoft så med på bølgen med en spritny type computer.

Artikel top billede

Skærmdump fra Microsoft-patentet.

Sæt din computer sammen med modulære byggeklodser og skift undervejs de dele ud, som enten er gået i stykket og eller arbejder for langsomt.

Løfterne om den modulært opbyggede computer lyder jo lovende, og Microsoft er det seneste selskab, der hopper med på byg-selv-din-maskine-bølge ved at patentere en 'modulært opbygget computing-enhed'.

Hardwaren er i Microsoft-patentet beskrevet som dele, der enten hænger sammen magnetisk eller ved hjælpe af klikbare enheder.

"På denne måde kan computerenhedens dele blive ændret eller skiftet hurtigt af en bruger på en intuitiv måde, der ikke kræver detaljeret viden om hardwaren," skriver Microsoft i sit patent.

Det skriver online-mediet VentureBeat

Rider med på bølgen

Faktisk var det allerede tilbage i juli 2015, at Microsoft søgte om patentet, mens det så er blevet offentliggjort i sidste uge. 


Her er det også kommet frem, at designeren bag Microsofts saml-selv-løsning Tim Escolin, der er senior industriel designer på selskabets Surface- og tilbehørshold.

Dermed er han med på et hold, som virkelig har fået vind i sejlene efter offentlighedens positive modtagelse af Microsoft-computerne med navnet Surface.

Læs også: Google-projekt: Byg din egen smartphone

Med sit nye saml-selv-koncept rider Microsoft desuden med på den bølge, som er blevet skabt af selskaber som Google og Acer, der tidligere har tilbudt sine kunder saml-selv-computere og -smartphones. 

Ingen af disse saml-selv-projekter er dog endnu blev den helt store succes. 

Giv din mening til kende: Har du erfaring med saml-selv-maskiner? Så fortæl meget gerne de andre læser om dine erfaringer i det nedenstående debatfelt.

Læs også: 

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Arkitekt

Københavnsområdet

Danoffice IT

IT-supporter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job