Efter hårdt pres: Apple fjerner funktion, der tvangslukker iPhones - ny opdatering klar

Nu skifter Apple forklaring og hjælper kunder, der er ramt af den såkaldte "fejl 53", som har gjort tusindvis af iPhones ubrugelige. "Det var designet til at være en fabriks-test," lyder forklaringen nu fra Apple.

Artikel top billede

Torsdag aften har Apple udsendt en softwareopdatering, der afhjælper den omstridte "fejl 53", som har truet med permanent at ødelægge telefonerne hos tusindvis af brugere.

Den nye softwareopdatering vil sikre, at telefoner, der indtil nu har været ubrugelige på grund af fejlen, igen vil kunne bruges.

Ny forklaring fra Apple

Årsagen til hele balladen er den såkaldte "fejl 53", der opstår, når brugere har fået udskiftet fingeraftrykssensoren i deres telefoner. 

Apple har tidligere oplyst til det britiske medie The Guardian, at "fejl 53" er en sikkerhedsfunktion, der skal sikre mod misbrug af telefonens fingeraftrykssensor og en eventuelt tilknyttet Apple Pay-konto.

Til det amerikanske medie Techcrunch lyder der dog nu helt andre toner.

Her slår Apple fast, at formålet med "fejl 53" udelukkende har været at teste fingeraftrykssensorens funktionsdygtighed, før telefonen forlod fabrikken:

"I dag har Apple frigivet en software-opdatering, som sikrer, at forbrugere, der er blevet ramt fejl-meddelelsen, igen kan gendanne deres enheder ved at bruge iTunes på en Mac eller en pc. Vi undskylder for de gener, som det måtte have skabt. Det var designet til at være en fabriks-test, og det har ikke været hensigten, at den skulle påvirke forbrugerne," lyder meldingen fra Apple ifølge Techcrunch.

Apple oplyser desuden at forbrugere kan kontakte Apple og få refunderet deres udgifter, hvis de har været nødsaget til at betale for at få erstattet en enhed, der er berørt af "fejl 53".

Skabte vrede hos forbruger-organisationer

Gennem de seneste uger har "fejl 53" ikke blot skabt vrede blandt almindelige forbrugere, men også hos forbrugerorganisationer og forbrugeradvokater over hele verden. 

Forbrugerrådet i Danmark har eksempelvs krævet at Apple skulle oplåse telefoner, hvis de har været ramt af 'fejl 53', og et amerikansk advokatfirma var allerede begyndt at forberede et fælles søgsmål, der skulle sikre, at forbrugere, der er ramt af 'fejl 53' kan få erstattet deres enheder.

Læs også:

Nye iOS-opdateringer tvangslukker din iPhone hvis du har repareret telefonen uden om Apple

Hvad er op og ned? Her er ni vigtige spørgsmål og svar om Apples tvangsspærring af iPhones

Apple efter tvangslukning af kunders iPhones: "Ingen kommentarer" 

Forbrugerrådet: Apple skal erstatte din iPhone, hvis den er blevet tvangslukket med 'fejl 53'

Jørgen skiftede skærmen i sin søns iPhone - og nu er den død: "Det er en svinestreg"

Du har kun én mulighed for at redde din iPhone, hvis Apple har tvangslukket den efter en 'fejl 53'

Advokater vil hive Apple i retten for tvangsluknings-mekanisme i iPhone

Computerworld-læsere gløder af raseri over tvangslukning af iPhones : "Hvordan kan det overhovedet være lovligt?


Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S