God nyhed til dem, der vil gå med livrem og seler: Du kan bruge to antivirusprogrammer samtidig

Ny sikkerhedsfunktion i Windows 10 betatestes for fuld tryk.

Artikel top billede

Hvis du ikke mener, at ét antivirusprogram er tilstrækkeligt, så er der godt nyt - hvis du er Windows 10-bruger.

I den seneste testversion af Windows (Windows 10 Build 14352) er der nemlig dukket en ny funktion op.

Den giver brugeren mulighed for både at anvende Windows Defender samt et tredjeparts-sikkerhedsprogram aktivt på den samme maskine.

Windows Defender kan således indstilles til at gennemsøge maskinen efter sikkerhedsproblemer periodevis uden at komme i konflikt med et andet antivirusprogram på maskinen.

Det skriver Computerworlds amerikanske søsterside.

Foreløbig er funktionen dog stadig forbeholdt beta-testerne.

Om beslutningen er et led i at drosle ned på vedligeholdelse og udvikling af Windows Defender er derfor alt for tidligt at sige, men Microsoft er nok godt klar over, at Defender ikke scorer alt for godt i sikkerhedstest og derfor med fordel kan suppleres med en ekstra vurdering.

Du kan se den seneste sikkerhedstest af Windows Defender - og en masse andre sikkerhedsprogrammer- her: Stortest af antivirusprogrammer: Microsofts sikkerhedsprogram havner helt i bunden

Læs også:
Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Stortest af antivirusprogrammer: Microsofts sikkerhedsprogram havner helt i bunden

Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S