Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Udspekulerede måder at få andre it-sikkerhedsselskabers anti-virus til at virke utroværdig, har været en del af it-sikkerhedsselskabet Kaspersky strategi. Det fortæller to tidligere Kaspersky-ansatte folk.

Artikel top billede

To tidligere medarbejdere fra den russiske it-sikkerhedsvirksomhed Kaspersky fortæller nu om en beskidt markedsføringsadfærd hos deres forhenværende arbejdsgiver.

Det Moskva-baserede selskab Kaspersky skulle således i godt 10 år have sprøjtet godartede filer ind i konkurrenternes anti-virusprodukter samt ondartet malware ind i ellers velfungerende programmer.

Formålet med denne øvelse var at forvirre og devaluere værdien af konkurrenternes anti-virussoftware ved, at vigtige filer på slutbrugernes computere blev slettet eller slået fra.

Det fortæller to anonyme kilder med en fortid hos Kaspersky til Reuters.

AVG og Microsoft i sigtekornet

Selskaber som Microsoft, AVG Technologies og Avast Software skulle have været blandt målene for Kasperskys lyssky anti-viruskampagne.

Selskaberne har tidligere over for Reuters fortalt, at de er blevet udsat for en række forsøg på at få smidt legale programmer ind i deres virus-lister, hvilket altså ville udløse en lang række falsk-positive alarmer i deres anti-virusprodukter.

Da selskaberne i sidste blev spurgt direkte om kendskabet til, at det var Kaspersky, der stod bag forsøgene, havde ingen af dem nogen kommentarer til Reuters.

Kaspersky-stifter afviser totalt

De to kilder med en fortid hos Kaspersky fortæller til Huffington Post, at i visse angrebsbølger var det selveste stifteren Eugene Kaspersky, der stod dirigent.

Årsagen til Eugene Kasperskys angrebslyst er angiveligt, at han opfattede, at mange af de mindre sikkerhedsselskaber efterabede Kasperskys software, hvilket blev betragtet som tyveri.

Over nyhedsbureaet Reuters har Eugene Kaspersky på det kraftigste taget afstand fra beskyldningerne fra de to tidligere medarbejdere, der ellers skulle have været en del af en stærkt begrænset inderkreds hos it-sikkerhedsselskabet

"Vores selskaber har aldrig udført en hemmelig kampagne, der skulle narre konkurrenterne til at generere falsk-positive for at smadres deres markedspositioner. Den slags handlinger er uetiske, uærlige og deres lovlighed er stærkt diskutable," siger Eugene Kaspersky til Reuters.

Læs også:
Benhård kamp om det danske marked for it-sikkerhed: Her er den nye tendens

TDC's hovedpine på erhvervsmarkedet: Sådan skal it-sikkerhed redde teleselskabet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car