Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Udspekulerede måder at få andre it-sikkerhedsselskabers anti-virus til at virke utroværdig, har været en del af it-sikkerhedsselskabet Kaspersky strategi. Det fortæller to tidligere Kaspersky-ansatte folk.

Artikel top billede

To tidligere medarbejdere fra den russiske it-sikkerhedsvirksomhed Kaspersky fortæller nu om en beskidt markedsføringsadfærd hos deres forhenværende arbejdsgiver.

Det Moskva-baserede selskab Kaspersky skulle således i godt 10 år have sprøjtet godartede filer ind i konkurrenternes anti-virusprodukter samt ondartet malware ind i ellers velfungerende programmer.

Formålet med denne øvelse var at forvirre og devaluere værdien af konkurrenternes anti-virussoftware ved, at vigtige filer på slutbrugernes computere blev slettet eller slået fra.

Det fortæller to anonyme kilder med en fortid hos Kaspersky til Reuters.

AVG og Microsoft i sigtekornet

Selskaber som Microsoft, AVG Technologies og Avast Software skulle have været blandt målene for Kasperskys lyssky anti-viruskampagne.

Selskaberne har tidligere over for Reuters fortalt, at de er blevet udsat for en række forsøg på at få smidt legale programmer ind i deres virus-lister, hvilket altså ville udløse en lang række falsk-positive alarmer i deres anti-virusprodukter.

Da selskaberne i sidste blev spurgt direkte om kendskabet til, at det var Kaspersky, der stod bag forsøgene, havde ingen af dem nogen kommentarer til Reuters.

Kaspersky-stifter afviser totalt

De to kilder med en fortid hos Kaspersky fortæller til Huffington Post, at i visse angrebsbølger var det selveste stifteren Eugene Kaspersky, der stod dirigent.

Årsagen til Eugene Kasperskys angrebslyst er angiveligt, at han opfattede, at mange af de mindre sikkerhedsselskaber efterabede Kasperskys software, hvilket blev betragtet som tyveri.

Over nyhedsbureaet Reuters har Eugene Kaspersky på det kraftigste taget afstand fra beskyldningerne fra de to tidligere medarbejdere, der ellers skulle have været en del af en stærkt begrænset inderkreds hos it-sikkerhedsselskabet

"Vores selskaber har aldrig udført en hemmelig kampagne, der skulle narre konkurrenterne til at generere falsk-positive for at smadres deres markedspositioner. Den slags handlinger er uetiske, uærlige og deres lovlighed er stærkt diskutable," siger Eugene Kaspersky til Reuters.

Læs også:
Benhård kamp om det danske marked for it-sikkerhed: Her er den nye tendens

TDC's hovedpine på erhvervsmarkedet: Sådan skal it-sikkerhed redde teleselskabet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arctic Wolf

    Sådan ændrer AI spillereglerne for cyberangreb

    Du skal ikke kun vide, hvordan du bruger AI til at styrke IT-sikkerheden – men også hvordan IT-kriminelle anvender teknologien mod din virksomhed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S