Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

AVG har fjernet 'advokatsproget' fra brugerbetingelserne i sin gratis sikkerhedspakke. Nu kan du så læse, at firmaet sælger din surf-historik og meget andet til tredjepart. Det er ærlig snak.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet AVG har udviklet en af verdens mest udbredte og gratis antivirus-løsninger.

Nu har selskabet opdateret brugerbetingelserne, og det fremgår ganske tydeligt, at selskabet ønsker at sælge dine brugerdata for også at tilbyde dig et gratis produkt i fremtiden.

Sælger ikke identificerbare data

I regelsættet udpeges en række datatyper, som sikkerhedsfirmaet sælger til andre selskaber for at holde antivirusprogrammet gratis.

Det vigtigste i oversigten er nok surf-historikken og søgehistorikken, der kan sælges.

AVG peger på, at der kan dukke identificerbare data op i denne forbindelse men siger også, at de sorteres fra.

Læs også: Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Blandt de data, som firmaet beskriver som identificerbare, er eksempelvis geo-data fra enkeltpersoner. Firmaet fortæller, at ved at samle mange brugere i en statistik, kan de sige noget om brugerne i en region og ikke den enkelte person.

Præcis hvordan disse data bliver fundet og filtreret fra, kan man ikke læse om.

Ud over surf-historikken og søgehistorien kan AVG dele ting som annonce-ID fra den enhed, som softwaren kører på.

Et annonce-ID er en lang række bogstaver og tal, der lader annoncenetværkene spore brugere, uden at brugeren identificeres med navn og kontaktdata.

Mobilnetværk og informationer om, hvilke apps du har på mobil, tablet eller pc, er også nogle af de data, der indsamles.

Ligeledes indsamles info om brugermønstret for dine apps.

Ærlig snak

AVG fortæller, at det faktisk slet ikke er nyt, at der indsamles data

Det nye er, at firmaet fortæller det i tydelige og ærlige vendinger.

AVG er heller ikke alene om at praktisere dette. Det er faktisk standard at sende anonymiserede data til tredjemand i de gratis produkter.

Dataindsamling er også en praksis, som de store selskaber som Google, Facebook eller Twitter anvender i stor stil, så på den måde adskiller AVG sig ikke fra de andre firmaer.

Hvis du ønsker at anvende AVG uden, at der registreres data, så kan det lade sig gøre ved at skifte til betalingsløsningen af programmet.

Læs også:
Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Kæmpetest af 20 antivirusprogrammer: Her er markedets hurtigste antivirus

AVG: Ny struktur afslutter kanalkonflikt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S