Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

AVG har fjernet 'advokatsproget' fra brugerbetingelserne i sin gratis sikkerhedspakke. Nu kan du så læse, at firmaet sælger din surf-historik og meget andet til tredjepart. Det er ærlig snak.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet AVG har udviklet en af verdens mest udbredte og gratis antivirus-løsninger.

Nu har selskabet opdateret brugerbetingelserne, og det fremgår ganske tydeligt, at selskabet ønsker at sælge dine brugerdata for også at tilbyde dig et gratis produkt i fremtiden.

Sælger ikke identificerbare data

I regelsættet udpeges en række datatyper, som sikkerhedsfirmaet sælger til andre selskaber for at holde antivirusprogrammet gratis.

Det vigtigste i oversigten er nok surf-historikken og søgehistorikken, der kan sælges.

AVG peger på, at der kan dukke identificerbare data op i denne forbindelse men siger også, at de sorteres fra.

Læs også: Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Blandt de data, som firmaet beskriver som identificerbare, er eksempelvis geo-data fra enkeltpersoner. Firmaet fortæller, at ved at samle mange brugere i en statistik, kan de sige noget om brugerne i en region og ikke den enkelte person.

Præcis hvordan disse data bliver fundet og filtreret fra, kan man ikke læse om.

Ud over surf-historikken og søgehistorien kan AVG dele ting som annonce-ID fra den enhed, som softwaren kører på.

Et annonce-ID er en lang række bogstaver og tal, der lader annoncenetværkene spore brugere, uden at brugeren identificeres med navn og kontaktdata.

Mobilnetværk og informationer om, hvilke apps du har på mobil, tablet eller pc, er også nogle af de data, der indsamles.

Ligeledes indsamles info om brugermønstret for dine apps.

Ærlig snak

AVG fortæller, at det faktisk slet ikke er nyt, at der indsamles data

Det nye er, at firmaet fortæller det i tydelige og ærlige vendinger.

AVG er heller ikke alene om at praktisere dette. Det er faktisk standard at sende anonymiserede data til tredjemand i de gratis produkter.

Dataindsamling er også en praksis, som de store selskaber som Google, Facebook eller Twitter anvender i stor stil, så på den måde adskiller AVG sig ikke fra de andre firmaer.

Hvis du ønsker at anvende AVG uden, at der registreres data, så kan det lade sig gøre ved at skifte til betalingsløsningen af programmet.

Læs også:
Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Kæmpetest af 20 antivirusprogrammer: Her er markedets hurtigste antivirus

AVG: Ny struktur afslutter kanalkonflikt

Læses lige nu

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S