Artikel top billede

EU affejer vild kritik: Ok til Google-køb af DoubleClick

Trods massiv kritik fra både rivaler og forbruger-grupper er EU-Kommissionen på vej med grønt lys til Googles milliard-opkøb af net-annoncefirmaet DoubleClick.

EU er klar til at give grønt lys til Googles opkøb af online-reklameselskabet DoubleClick, som Google indgik aftale om at købe i foråret 2007 for 17 milliarder kroner.

Ifølge Financial Times står fusions-aftalen til at blive godkendt at EU uden videre anmærkninger. Afgørelsen ventes ifølge avisen offentliggjort i næste uge.

Med beslutningen vender EU den kolde skulder til en lang række kritikere, der har råbt gevalt i forsøget på at få forpurret den store fusion.

Forbruger-frygt

De tæller blandt andre den europæiske forbruger-organisation BEUC, der har protesteret ihærdigt til EU-Kommissionen over udsigten til opkøbet.

BEUC mener, at fusionen mellem de to selskabet vil skade konkurrencen og krænke internet-brugernes privatliv.

Tilsvarende kritiske røster har været rejst internt i EU, skriver Financial Times. Ifølge avisen har konkurrence-kommissær Neelie Kroos imidlertid valgt at se bort fra disse synspunkter.

EU har gransket opkøbet siden december med særligt fokus på, om opkøbet vil skade forbrugernes privatliv.

Det skyldes ikke mindst, at Google efter et opkøb sigter mod at samle mange informationer om forbrugerne med henblik på at sende hver forbruger en personlig målrettet reklame-kampagne og vise reklamer om emner, der interesserer hver forbruger.

Du kan læse mere om Googles drømme her,

Også Yahoo og Microsoft har klaget over fusionen, der vil give Google en dominerende position på markedet for net-annoncer, hvor Google i forvejen er foran.

De amerikanske myndigheder godkendte fornylig opkøbet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere