Mini-basestationerne bliver også kaldt femtoceller, og er målrettet private kunder og mindre virksomheder.

Telia lun på mini-mobilmaster til danskernes hjem


Publiceret d. 28. april 2008 kl. 11.31


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Hvad er femtoceller?
Begrebet femtocelle er hentet fra GSM-industrien.

Mobilnetværk har traditionelt basestationer med en rækkevidde på 10 kilometer eller mere.

De kaldes også makroceller.

Microceller dækker gadehjørner.

Picoceller er afset til kontorbygninger eller lignende.

Femtoceller placeres i hjem eller mindre kontorer.

Femto-delen af af navnet betyder "noget meget småt," mens cell henviser til en mobiltelefon (cell phone).

Kilde: ComputerSweden

 
 
Telia tester et nyt våben, der der skal give det svenske teleselskab større gennemslagskraft på det danske mobil- og bredbåndsmarked.

Den nye satsning er mini-basestationer, der groft sagt fungerer som de 3G-master, der fylder godt op i det danske landskab.

Telias testmodeller har dog en meget lavere sendestyrke og er mindre iøjnefaldende, da mini-mobilmasterne kun er designet til at dække en lejlighed eller et hus.

Testmodellerne er leveret af teleudstyrsleverandøren Alcatel-Lucent, og de er på størrelse med (og ligner) et bredbåndsmodem.

Mini-basestationerne bliver også kaldt femtoceller, og er målrettet private kunder og mindre virksomheder.

Telia-koncernen gennemfører sideløbende med testen i Danmark en lignende test i Litauen.

Indtil videre har Telia testet femtocellerne internt i den danske afdeling, men nu er tiden kommet til at udvide den til eksterne brugere, fortæller Telias tekniske direktør i Danmark, Henrik Juel Nielsen.

"Testen er gået gnidningsfrit, men det er jo også teknikere, der har anvendt femtocellerne. Nu bliver det spændende at se, hvad der sker, når kunder uden de store tekniske forudsætninger skal afprøve teknologien," siger han.

Fortsættes...

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (2) | læs »

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mangler din virksomhed bedre support af mobile enheder? Det ved du ved at svare på følgende tre...

Få ren mobiltelefoni og giv stadig kunderne den velkendte service af en PC betjent...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.