Maskiner med simkort invaderer mobilnettet


Publiceret d. 3. november 2008 kl. 11.29


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Teleselskaberne har fundet en ny guldkalv, der skal skærpe kundernes appetit på et mobilmarked, som ser ud til at være svært at mætte.

I de kommende år kan teleselskaberne komme til at sælge så mange simkort til danske biler, el-målere og indbrudsalarmer, at det vil overstige det antal, der allerede sidder i vores mobiltelefoner.

Ifølge Torben Rune, teleanalytiker fra konsulenthuset Netplan, er markedet for apparater med indbyggede simkort, også kendt som trådløse machine2machine-løsninger (M2M), inde i en eksplosiv udvikling

"På et tidspunkt troede vi, at mobilmarkedet ville blive mættet, når alle danskere fik en mobiltelefon og en mobil bredbåndsforbindelse, men det stopper slet ikke her. Fordi nu er vi på vej mod en situation, hvor groft sagt alle apparater, der har brug for at blive overvåget, kan få simkort indbygget," siger Torben Rune.

Han vurderer, at M2M-løsninger i løbet af en periode på fem til ti år kan overhale antallet af almindelige mobiltelefonabonnementer.

250.000 m2m-løsninger
Det svenske analysefirma Berg Insight vurderer i en ny undersøgelse, at der i Danmark allerede sidder 250.000 simkort i maskiner, der hverken er mobiltelefoner eller bærbare computere med bredbåndsforbindelse.

Ifølge analysefirmaet er der på europæisk plan i øjeblikket 14 millioner maskiner, der er koblet op på mobilnettet og Berg Insights vurderer, at tallet vil stige til cirka 59 millioner i 2011.

Derfor har det norske teleselskab Telenor, der blandt andet ejer Cybercity og Sonofon i Danmark, også store forventninger til markedet.

Forventningerne er så store, at Telenor så sent som i sidste uge valgte at samle alle sine M2M-aktiviteter i ét selskab under navnet Telenor Connextion.

"Vi har store forventninger til markedet, som bliver et af Telenors fokusområder, når det gælder nye tjenester i løbet af de kommende år. Vi har beskæftiget os med markedet igennem flere år, men det først nu, at kunderne for alvor får øjnene op for de effektiviseringsgevinster, som der ligger i de mobile M2M-løsninger," siger Scott Engebrigtsen, der er informationschef hos Telenor i Norge.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Ifølge it-iværksætterne er det uhyre svært at låne penge til driften. Her kan du se hvad, der kræves, før du går i banken.
7. februar 2012 kl. 16.03 | læs »

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.
6. februar 2012 kl. 11.02 | læs »

2011 blev det første år, hvor der blev solgt flere smartphones end bærbare, tablets, stationære og netbooks tilsammen.
7. februar 2012 kl. 12.01 | (1) | læs »

Uvildig rapport om Polsag skal frem i lyset, mener it-ordfører. Derfor skal justitsministeren offentliggøre rapport, siger ordføreren.
7. februar 2012 kl. 15.00 | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mangler din virksomhed bedre support af mobile enheder? Det ved du ved at svare på følgende tre...

Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?