Foto: MidtVest Bredbånd

Skæbnetime udsat for kriseramt fiberfirma


Publiceret d. 23. januar 2009 kl. 15.58


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Det øjeblikkelige pres på MidtVest Bredbånd, som gik i betalingsstandsning for to uger siden, har vundet lidt tid.

Det kriseramte bredbåndsselskab har ved skifteretten i Holstebro fået opretholdt betalingsstandsningen, så fristen til at finde en løsning på virksomhedens problemer nu er forlænget til 2. april.

Nu får MidtVest Bredbånd altså længere tid til en rekonstruktion af selskabet.

"Det er jeg meget glad for," siger Flemming Poulsen, der fortæller, at der er blevet arbejdet nærmest i døgndrift for at nå frem til en løsning.

Forhandlinger i gang
Formanden har tidligere fortalt, at der foregår samtaler med forskellige parter, som har vist interesse i at være med til at drive MidtVest Bredbånd videre, uden at være specifik om præcist hvordan.

"Det skrider frem så både kreditorer og tilsynet er tilfredse med det," siger Flemming Poulsen, som ikke kan uddybe det yderligere.

Krisen i MidtVest Bredbånd kommer ifølge bestyrelsesformanden Flemming Poulsen som en konsekvens af finanskrisen, som har sat virksomheden under pres, fordi virksomhedens banker har smækket kassen i.

MidtVest Bredbånd er ejet af seks elselskaber i det midt- og vestjyske område, som efter bankernes beslutning også valgte at smække kassen i.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
The business world does not hold still any more. Your workers are on the move, and technology...

McAfee Email and Web Security Appliance sætter et filter op mellem dit netværk og internettet og...

Forstå, hvad du ved - og ikke ved - om strømforbruget i dit datacenter, og hvordan du forbedrer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.