FN advarer mod nye toplevel-domæner

FN advarer i kontante vendinger mod nye planer om at udbyde toplevel-domæner som .cocacola og .siemens.

Artikel top billede

Den planlagte lancering af en stribe helt nye topdomæner vil kunne udløse voldsom ballade og fejder om retten til varemærker.

Desuden vil de nye toplevel-domæner kunne forvirre forbrugerne, underminere tilliden til hele systemet og åbne en ladeport for de såkaldte 'cybersquatters', der er domæne-registratorer, som er godt uldne i kanten.

Sådan lyder den dystre advarsel fra FN til internettets styre-organ, ICANN, skriver Financial Times.

Advarslen kommer, fordi ICANN planlægger at give grønt lys for, at virksomheder eller organisationer kan oprette deres eget toplevel-domæne, som i givet fald altså vil kunne konkurrere direkte med de i dag i alt 21 toplevel-domæner, der tæller .com og .net.

FN frygter, at planerne vil bane vejen for hundredevis af toplevel-domæner som eksempelvis .cocacola, .shell,
.danida og lignende.

Hvert nyt toplevel-domæne vil være en mulighed for cybersquatterne til at oprette nye webadresser i håbet om, at de kan lokke uanende netbrugere over til sig eller sælge webadressen videre.

Oprettelsen af nye domæner kan i stor udstrækning gøres automatisk, og det det vil gøre det nærmest uoverkommeligt at overvåge systemet for de virksomheder og organisationer, der ejer rettighederne til varemærkerne, mener FN, der har gjort indsigelse via Wipo, The World Intellectual Property Organisation.

En række store danske virksomheder har tidligere over for Computerworld blankt afvist at være interesserede i muligheden for at oprette egne toplevel-domæner, der ventes at komme til at koste betydelige summer.

I dag er toplevel-domænerne begrænset til at ende på relativt få ord som .com, .net, .org samt de forskellige landekoder som .dk, .uk og så videre.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S