FN advarer mod nye toplevel-domæner

FN advarer i kontante vendinger mod nye planer om at udbyde toplevel-domæner som .cocacola og .siemens.

Artikel top billede

Den planlagte lancering af en stribe helt nye topdomæner vil kunne udløse voldsom ballade og fejder om retten til varemærker.

Desuden vil de nye toplevel-domæner kunne forvirre forbrugerne, underminere tilliden til hele systemet og åbne en ladeport for de såkaldte 'cybersquatters', der er domæne-registratorer, som er godt uldne i kanten.

Sådan lyder den dystre advarsel fra FN til internettets styre-organ, ICANN, skriver Financial Times.

Advarslen kommer, fordi ICANN planlægger at give grønt lys for, at virksomheder eller organisationer kan oprette deres eget toplevel-domæne, som i givet fald altså vil kunne konkurrere direkte med de i dag i alt 21 toplevel-domæner, der tæller .com og .net.

FN frygter, at planerne vil bane vejen for hundredevis af toplevel-domæner som eksempelvis .cocacola, .shell,
.danida og lignende.

Hvert nyt toplevel-domæne vil være en mulighed for cybersquatterne til at oprette nye webadresser i håbet om, at de kan lokke uanende netbrugere over til sig eller sælge webadressen videre.

Oprettelsen af nye domæner kan i stor udstrækning gøres automatisk, og det det vil gøre det nærmest uoverkommeligt at overvåge systemet for de virksomheder og organisationer, der ejer rettighederne til varemærkerne, mener FN, der har gjort indsigelse via Wipo, The World Intellectual Property Organisation.

En række store danske virksomheder har tidligere over for Computerworld blankt afvist at være interesserede i muligheden for at oprette egne toplevel-domæner, der ventes at komme til at koste betydelige summer.

I dag er toplevel-domænerne begrænset til at ende på relativt få ord som .com, .net, .org samt de forskellige landekoder som .dk, .uk og så videre.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Cloud Sikkerhedsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S