Fiberselskabet MidtVest Bredbånd kan få forlænget fristen for en afklaring ved skifteretten i Holstebro i morgen. - Foto: MidtVest Bredbånd

MidtVest Bredbånds overlevelse afgøres i morgen


Publiceret d. 1. april 2009 kl. 13.29


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Fiber_bredbånd_gravko_top
Læs alle Computerworlds artikler om MidtVest Bredbånd.

I morgen torsdag kan MidtVest Bredbånd blive erklæret konkurs i skifteretten i Holstebro.

Sådan kommer det dog formentlig ikke til at gå, melder advokat Bo Holse fra advokatfirmaet Gorrissen Federspiel Kierkegaard.

"Vi forventer en forlængelse af fristen," siger advokaten.

Bo Holse er udpeget af bestyrelsen til at varetage tilsynet. Det vil sige, at han arbejder for at finde en løsning for de kreditorer, der har penge i klemme i firmaet.

"I morgen beder vi om en fristforlængelse. Vi fortæller, hvordan likviditeten er, og hvordan vi håndterer de hovedgrupperinger af problemstillinger, og så gør vi ikke andet," siger Bo Holse.

Ifølge advokaten kan udfaldet blive en eller flere af en række forskellige modeller.

"Vi arbejder på højtryk med forhandlinger om en løsning, og vi arbejder på flere løsninger parallelt," fortæller Bo Holse.

Han ønsker ikke at konkretisere de forskellige løsninger, men han understreger, at der er løbende dialog med kreditorerne.

Blandt kreditorerne er ejerne af MidtVest Bredbånd. Det var disse, der smækkede kassen i først i januar.

"Der er meget få almindelige kreditorer i selskabet. Det er Skat, leasing-selskaber og ejerselskaberne selv i form af entreprenøropgaver. Når det gælder den klassiske håndværksmester, der har penge i klemme, drejer det sig om meget små beløb," forklarer Bo Holse.

Skifteretten kan erklære selskabet konkurs, hvis en eller flere kreditorer protesterer og får medhold. Retsmødet finder sted i morgen klokken 11.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

Dette white paper giver et generelt overblik over backup-to-disk løsninger, både mindre og større...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.