ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Hackere har på fora i den kriminelle undergrund tilbudt op til 25.000 euro, hvad der svarer til over 186.000 kroner, for Nokia 1100-telefoner, der er produceret på virksomhedens tidligere fabrik i Bochum i Tyskland. Denne model kan ifølge den hollandske virksomhed Ultrascan Advanced Global Investigations angiveligt hackes til at muliggøre ulovlige online-bankoverførsler.
Nokia udtaler humoristisk, at virksomheden ikke var klar over, at prisen for en brugt telefon, der kostede omkring 700 kroner, da den kom på markedet i 2003, nu er steget så meget. Derudover fastholder Nokia, at telefonens software ikke indeholder de påståede sårbarheder.
"Vi har ikke identificeret noget softwareproblem i telefonen, der kan give anledning til de påståede brugsscenarier," skriver virksomheden i en udtalelse udsendt på e-mail.
Tyske engangskodeord
1100-modellen kan tilsyneladende omprogrammeres til at bruge andres telefonnumre, hvilket også ville lade telefonen modtage andres sms'er. Dette ville åbne muligheder for online-bankbedrageri.
I Tyskland sender bankerne et mobilt transaktions-autentifikationsnummer til en persons mobiltelefon, som skal angives i en webbaseret formular, før man for eksempel kan overføre penge til en anden konto.
Et sådant autentifikationsnummer kan kun bruges en gang og er således et eksempel på brug af engangskodeord som sikkerhedsfunktion.
Kriminelle har vist sig dygtige til at få fat i brugernavne og kodeord til online-bankkonti enten ved at narre folk til at besøge falske websites, der ligner deres egen banks website på en prik, ved hjælp af snedige e-mails eller simpelthen ved at hacke kundernes computere.
Fortsættes ...



