Google udruller Wave til 100.000 brugere i dag


Publiceret d. 30. september 2009 kl. 09.36 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Google inviterer omkring 100.000 brugere og udviklere til prøve den ny teknologi, Wave, skriver Lars Rasmussen, som er engineering manager, og Stephanie Hannon, som er group product manager hos Google, i et blogindlæg.

Disse brugere og udviklere vil få deres invitation i dag, onsdag, skriver de.

De erkender, at Google Wave, som Google løftede sløret for i maj, stadig ikke er helt klar til den brede offentlighed. Men, tilføjer de, udviklerne er nu klar til at modtage tilbagemeldinger på den nuværende arbejdsudgave af værktøjet.

"Vi har bedt nogle af de tidligere brugere om at nominere folk, de kender, til også at modtag disse tidlige invitationer - Google Wave er nemlig langt mere brugbar, hvis dine kolleger, venner og familie også bruger det," skriver Rasmussen og Hannon.

"Dette er selvfølgelig kun begyndelsen. Hvis alt går vel, vil vi snart invitere mange flere til at prøve Google Wave."

Den webbaserede applikation er designet til at konsolidere funktioner fra e-mail, instant messaging, blog, wiki, multimediehåndtering og dokumentdeling. Værktøjet vil med sin sociale netværks-lignende brugergrænseflade have fokus på samarbejde og community-anvendelse.

Læs mere:
Danskere hovedarkitekter bag ny Google-tjeneste
Mød de danske brødre bag Google Maps og Wave.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Kommentarer - Debatoversigt


SAP & SalesForce "omfavner" Google Wave
1 indlæg

Se de første tiltag fra et par "små" udviklerhuse i brugen af Google Wave på TechnologyCrawler.blogspot.com

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her er CSC Danmarks reaktion på, at TDC har valgt TCS (Tata Consultancy Services) som ny leverandør af firmaets it-drift og udvikling.
8. februar 2012 kl. 16.04 | (4) | læs »

Banker, der giver kunderne mulighed for logge på netbanken uden brug af NemID, spiller højt spil med sikkerheden.
8. februar 2012 kl. 15.59 | (2) | læs »

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.
8. februar 2012 kl. 14.08 | (4) | læs »

Det har været spild af penge at udstyre de britiske politibetjente med smartphones. Se her hvorfor.
8. februar 2012 kl. 12.59 | læs »





 
White papers
Læs i dette white paper om IBM Jazz, der er næste-generations-teknologi til kollaborativ...

Det er IBM's vision radikalt at ændre, hvordan forretningssoftware udvikles og udrulles. Denne...

Læs i dette white paper, hvordan IBM Jazz giver dig en fantastisk mulighed for at sætte agile...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.