Charlotte Sahl-Madsen bliver ny videnskabsminister. Foto: Claus Thorsted

Her er Danmarks nye videnskabsminister


Publiceret d. 23. februar 2010 kl. 08.15


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Den konservative Charlotte Sahl-Madsen bliver ny videnskabsminister efter Helge Sander, der forlader posten.

Hun kommer fra en stilling som formand for Danfoss Universe og administrerende direktør for Universe Fonden - en stilling hun kun har haft i fem måneder.

Inden da var hun administrerende direktør for Danfoss Universe.

Tidligere har hun været udviklingschef og direktør i Lego. Og tidligere igen har hun været direktør for Glasmuseet i Ebeltoft.

Charlotte Sahl-Madsen er 45 år og har ikke den store politiske erfaring. Statsminister Lars Løkke Rasmussen kender hende imidlertid, fordi hun har siddet på en række politisk udnævnte poster i årenes løb.

Du kan få overblik over hendes karriereforløb her.

De tæller blandt andet en bestyrelsespost i Mindlab, ligesom hun har været formand for Den Jyske Opera - det er en post, der udpeges af kulturministeren.

Læs Charlotte Sahl-Madsens første kommentar til udnævnelsen her.



Alle artikler om:
Politik, Videnskabsministeriet, Samfund


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.