Dansk web-hotel ramt af hacker-angreb


Publiceret d. 23. februar 2010 kl. 15.41 | Antal kommentarer (19)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Flere hundrede websteder hos hostingselskabet Wannafind er blevet ramt af defacements, hvilket vil sige, at den oprindelige hjemmeside er blevet erstattet med hackernes egne forsider, hvor der står:

"Hacked Deðil Borucked ! MiyaChung & CrazyTurks".

Wannafind oplyser på selskabets hjemmeside under driftsstatus, at selskabet oplever problemer med serveren linux2.wannafind.dk.

Direktør Pelle Smidt fra Wannafinds moderselskab, Zitcom, siger, at mellem 200 og 300 kunder har været ramt af hacker-angrebet, men Wannafind-kundernes hjemmesider er ved at være på højkant igen.

"Omkring klokken 13 tirsdag havde vi genskabt filerne og genåbnet de fleste sites igen," fortæller Pelle Smidt til Computerworld.

Måske fejl i Linux-kerne
Zitcom-direktøren oplyser, at hackeren sandsynligvis kunne tiltuske sig adgang gennem en svaghed i en Linux-kerne.

Han understreger dog, at det endnu er for tidligt at spå om én direkte årsag til sårbarheden.

"Vi kan se, at der er en masse forsøg på at få rettigheder på serveren. Samtidig har hackeren været professionel nok til at få fjernet alle server-logs (registreringer, red.), så hackeren slettet alle sine spor," Pelle Smidt.

Fordi hackeren har slettet sporerne, ved hverken Wannafind eller Zitcom heller ikke, hvornår angebet blev sat ind.

Vi er åbne for klager
Pelle Smidt vil ikke afvise, at Wannafind kan blive kimet ned af vrede kunder, som har fået lagt deres website ned i en kortere eller længere periode.

"Vi undersøger, hvor lang tid diverse hjemmesider har været nede, og naturligvis er vi åbne for kundehenvendelser. Om der bliver tale om kompensationer for nedetiden, vil vi vurdere i samarbejde med kunden," lyder det fra Pelle Smidt.

Den slags samtaler havde Wannafind også i 2006, hvor selskabet blev ramt af et DDOS-angreb.

"Det har heldigvis ikke været en ondsindet hacker denne gang. Det virker som om, vedkommende har gjort opmærksom på en sikkerhedsfejl og lagt en anden forside på hjemmesiderne. Ingen kunder har mistet data," forklarer Pelle Smidt.

Indførelse af smiley-ordning
Den danske it-sikkkerheds- og overvågningsenhed DK-Cert har tidligere været fortaler for, at det stigende antal defacement-angreb i Danmark skulle stoppes.

Forslaget til bremsningen af defacement-angreb har været indførelsen af en smiley-ordning, hvor webhotellerne kan fremvise sine officielt tildelte smileys, som vi kender det fra de henholdsvis glade og sure gule ansigter på restauranter og andre fødevarevirksomheder.

En sur smiley ville dog ifølge forslaget ikke blive offentliggjort, fordi det ville være en ren invitation til endnu flere hackerangreb.




Kommentarer - Debatoversigt


Det er jo løgn
2 indlæg

Wannafind
1 indlæg

Svaghed i én (1) Linux kerne...
14 indlæg

Hvad hulen !
1 indlæg

Website stadig hacket!
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
Læs i denne Computerworld Guide fra november 2011 om netværk: •    Det er svært at få overblik...

De cyberkriminelle tilpasser hele tiden deres svindelnumre, i takt med at der opstår nye...

Phishing er ikke, hvad det har været. En betydelig del er i dag baseret på malware, der...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.