EU vil undersøge ekstremt lave kinesiske it-priser

Kinesiske hardwareproducenter beskyldes for at dumpe priserne på det europæiske marked.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kina langer voldsomt ud efter EU-Kommissionen, der har iværksat en nærmere undersøgelse af beskyldninger om, at Kina har dumpet priserne på hardware ganske betragteligt.

EU-efterforskningen er blevet sat i gang, efter den belgiske modem-producent Option har klaget over, at kinesiske selskaber har dumpet priserne på WWAN-modem (wireless wide-area network) til det europæiske marked.

Det belgiske selskab anfører, at de kinesiske selskaber sælger konkurrerende modem til "absurd lave priser".

Kina er 'dybt bekymret'

Alene EU-beslutningen om at efterforske klagen fra det belgiske selskab får Kina op af stolen med beskyldninger om europæiske protektionisme.

Option er det eneste selskab, der producerer de pågældende trådløse modem i Europa.

Det belgiske selskab anfører, at det er i stand til at konkurrere på alle markeder i verden bortset fra det europæiske hjemmemarked, fordi de kinesiske selskaber har dumpet hardware-priserne helt i bund.

EU-Kommissionen har mulighed for at pålægge de kinesiske producenter ekstra told, hvis kommissionen når frem til, at de kinesiske produkter bliver eksporteret til Europa til priser, der er lavere end produkternes normale værdi.

EU er blandt Kinas allerstørste handelsparter. Kinas handelsministerium meddeler, at det er 'dybt bekymret' over situationen samt at det forbeholder sig ret til at 'skride til yderligere handling.'

Det kan tage op til 15 måneder, inden EU er færdig med undersøgelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S