EU vil undersøge ekstremt lave kinesiske it-priser

Kinesiske hardwareproducenter beskyldes for at dumpe priserne på det europæiske marked.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kina langer voldsomt ud efter EU-Kommissionen, der har iværksat en nærmere undersøgelse af beskyldninger om, at Kina har dumpet priserne på hardware ganske betragteligt.

EU-efterforskningen er blevet sat i gang, efter den belgiske modem-producent Option har klaget over, at kinesiske selskaber har dumpet priserne på WWAN-modem (wireless wide-area network) til det europæiske marked.

Det belgiske selskab anfører, at de kinesiske selskaber sælger konkurrerende modem til "absurd lave priser".

Kina er 'dybt bekymret'

Alene EU-beslutningen om at efterforske klagen fra det belgiske selskab får Kina op af stolen med beskyldninger om europæiske protektionisme.

Option er det eneste selskab, der producerer de pågældende trådløse modem i Europa.

Det belgiske selskab anfører, at det er i stand til at konkurrere på alle markeder i verden bortset fra det europæiske hjemmemarked, fordi de kinesiske selskaber har dumpet hardware-priserne helt i bund.

EU-Kommissionen har mulighed for at pålægge de kinesiske producenter ekstra told, hvis kommissionen når frem til, at de kinesiske produkter bliver eksporteret til Europa til priser, der er lavere end produkternes normale værdi.

EU er blandt Kinas allerstørste handelsparter. Kinas handelsministerium meddeler, at det er 'dybt bekymret' over situationen samt at det forbeholder sig ret til at 'skride til yderligere handling.'

Det kan tage op til 15 måneder, inden EU er færdig med undersøgelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S