EU vil undersøge ekstremt lave kinesiske it-priser

Kinesiske hardwareproducenter beskyldes for at dumpe priserne på det europæiske marked.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kina langer voldsomt ud efter EU-Kommissionen, der har iværksat en nærmere undersøgelse af beskyldninger om, at Kina har dumpet priserne på hardware ganske betragteligt.

EU-efterforskningen er blevet sat i gang, efter den belgiske modem-producent Option har klaget over, at kinesiske selskaber har dumpet priserne på WWAN-modem (wireless wide-area network) til det europæiske marked.

Det belgiske selskab anfører, at de kinesiske selskaber sælger konkurrerende modem til "absurd lave priser".

Kina er 'dybt bekymret'

Alene EU-beslutningen om at efterforske klagen fra det belgiske selskab får Kina op af stolen med beskyldninger om europæiske protektionisme.

Option er det eneste selskab, der producerer de pågældende trådløse modem i Europa.

Det belgiske selskab anfører, at det er i stand til at konkurrere på alle markeder i verden bortset fra det europæiske hjemmemarked, fordi de kinesiske selskaber har dumpet hardware-priserne helt i bund.

EU-Kommissionen har mulighed for at pålægge de kinesiske producenter ekstra told, hvis kommissionen når frem til, at de kinesiske produkter bliver eksporteret til Europa til priser, der er lavere end produkternes normale værdi.

EU er blandt Kinas allerstørste handelsparter. Kinas handelsministerium meddeler, at det er 'dybt bekymret' over situationen samt at det forbeholder sig ret til at 'skride til yderligere handling.'

Det kan tage op til 15 måneder, inden EU er færdig med undersøgelsen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank