EU vil undersøge ekstremt lave kinesiske it-priser

Kinesiske hardwareproducenter beskyldes for at dumpe priserne på det europæiske marked.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kina langer voldsomt ud efter EU-Kommissionen, der har iværksat en nærmere undersøgelse af beskyldninger om, at Kina har dumpet priserne på hardware ganske betragteligt.

EU-efterforskningen er blevet sat i gang, efter den belgiske modem-producent Option har klaget over, at kinesiske selskaber har dumpet priserne på WWAN-modem (wireless wide-area network) til det europæiske marked.

Det belgiske selskab anfører, at de kinesiske selskaber sælger konkurrerende modem til "absurd lave priser".

Kina er 'dybt bekymret'

Alene EU-beslutningen om at efterforske klagen fra det belgiske selskab får Kina op af stolen med beskyldninger om europæiske protektionisme.

Option er det eneste selskab, der producerer de pågældende trådløse modem i Europa.

Det belgiske selskab anfører, at det er i stand til at konkurrere på alle markeder i verden bortset fra det europæiske hjemmemarked, fordi de kinesiske selskaber har dumpet hardware-priserne helt i bund.

EU-Kommissionen har mulighed for at pålægge de kinesiske producenter ekstra told, hvis kommissionen når frem til, at de kinesiske produkter bliver eksporteret til Europa til priser, der er lavere end produkternes normale værdi.

EU er blandt Kinas allerstørste handelsparter. Kinas handelsministerium meddeler, at det er 'dybt bekymret' over situationen samt at det forbeholder sig ret til at 'skride til yderligere handling.'

Det kan tage op til 15 måneder, inden EU er færdig med undersøgelsen.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S