Avis: It-firma overtager dansk cykelhold

Nu skulle et nyt sponsorat være på plads mellem det danske cykelhold og et stor amerikansk it-firma.

Artikel top billede

Rygterne har svirret i en rum tid, men nu skulle den endelige aftale være på plads.

Ifølge ekstrabladet.dk skulle Bjarne Riis have fundet en ny hovedsponsor, som han vil præsentere på et pressemøde i eftermiddag klokken 14 på Hotel l'Equipe i Frankrig. Tour de France holder i øvrigt hviledag i dag.

Det er it-firmaet SunGard, der er favorit til at indtage hæderspladsen på holdet cykeltrøjer.

SunGard, der allerede indgår i sponsor-teamet, dog med en knap så dominerende andel og med reklameplads på rytternes baller, har ifølge Ekstrabladet, fløjet en delegation på ti mand til Frankrig for at være med til præsentationen af firmaet som ny hovedsponsor fra næste sæson.

Ifølge sporten.dk, var SunGards direktion da også med på en kigger til løbene Flandern Rundt og Paris-Roubaix, hvor Fabian Cancellara i øvrigt vandt med fantastisk flot kørsel.

Den nuværende sponsor, Saxo Bank, har meddelt, at det vil trække sig ud af samarbejdet inden årets udgang.

Riis' akutte behov for en afløser kan, hvis rygterne taler sandt, nu være sluttet.

Bjarne Riis har tidligere haft it-selskaber på sponsorlisten.

Cykelholdet har således lagt ryg til navnet Tiscali, Memory Card Technology, EDS, CSC og haft en kortvarig, om end knap så lykkelig, flirt med IT Factory.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job