Dansk firma får 15.000 kroner i bøde for spam

Et mindre dansk firma har modtaget en bøde på 15.000 kroner for at udsende spam. Alene i år har der været over 7.300 spam-klager.

Artikel top billede

I februar 2010 udsendte et rengøringsfirma en enslydende mail ud til 150 mail-adresser for at kapre nye kunder.

Det tiltag har Forbrugerombudsmanden nu straffet med en klækkelig bøde på 15.000 kroner.

Begrundelsen for bøden er, at man som erhvervsdrivende kun må rette elektronisk henvendelse til andre erhvervsdrivende og forbrugere i afsætningsøjemed, når modtagerne af mailen forudgående har sagt ja tak til at modtage sådanne mails.

Forbrugerombudsmanden tager i sådanne sager, udgangspunkt i en beregningsmodel, hvor op til 100 uanmodede elektroniske henvendelser straffes med en minimumsbøde på 10.000 kr.

Herefter straffes hver uanmodet elektronisk henvendelse med 100 kroner per overtrædelse.

7.300 klager alene i år

Den mail-boks, der modtager klager over spam hos Forbrugerombudsmanden arbejder på højtryk.

"Sidste år kom der 11.701 klager over dansk spam. I år er der allerede kommet 7.362, så der er lagt i kakkelovnen til en stigning," fortæller Andreas Weidemann, der er specialkonsulent hos Forbrugerombudsmanden.

"Hertil skal lægges klagerne over udenlandsk spam."

Det er dog langt fra alle, der får en bøde.

"Vi har cirka ti sager om år, der ender med, at vi giver en bøde," fortæller Andreas Weidemann.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job