Dansk firma får 15.000 kroner i bøde for spam

Et mindre dansk firma har modtaget en bøde på 15.000 kroner for at udsende spam. Alene i år har der været over 7.300 spam-klager.

Artikel top billede

I februar 2010 udsendte et rengøringsfirma en enslydende mail ud til 150 mail-adresser for at kapre nye kunder.

Det tiltag har Forbrugerombudsmanden nu straffet med en klækkelig bøde på 15.000 kroner.

Begrundelsen for bøden er, at man som erhvervsdrivende kun må rette elektronisk henvendelse til andre erhvervsdrivende og forbrugere i afsætningsøjemed, når modtagerne af mailen forudgående har sagt ja tak til at modtage sådanne mails.

Forbrugerombudsmanden tager i sådanne sager, udgangspunkt i en beregningsmodel, hvor op til 100 uanmodede elektroniske henvendelser straffes med en minimumsbøde på 10.000 kr.

Herefter straffes hver uanmodet elektronisk henvendelse med 100 kroner per overtrædelse.

7.300 klager alene i år

Den mail-boks, der modtager klager over spam hos Forbrugerombudsmanden arbejder på højtryk.

"Sidste år kom der 11.701 klager over dansk spam. I år er der allerede kommet 7.362, så der er lagt i kakkelovnen til en stigning," fortæller Andreas Weidemann, der er specialkonsulent hos Forbrugerombudsmanden.

"Hertil skal lægges klagerne over udenlandsk spam."

Det er dog langt fra alle, der får en bøde.

"Vi har cirka ti sager om år, der ender med, at vi giver en bøde," fortæller Andreas Weidemann.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S